Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie HIMARS, F-35 przedmurzem Putina – Ambasador USA

Polskie HIMARS, F-35 przedmurzem Putina – Ambasador USA

„Bezprecedensowy” program remilitaryzacji Polski pomoże USA i ich sojusznikom z NATO przygotować się do dalszej rosyjskiej agresji w Europie – powiedział ambasador USA w Polsce.

Przemawia Marek Brzeziński Newsweek W ambasadzie w Warszawie powiedział: „Polacy wykorzystują miliardy na zakup HIMARS, czołgów Abrams, Patriotów, F-35, a lista stale rośnie, a coraz więcej motocykli schodzi”.

Stany Zjednoczone sprzedają Polsce 32 myśliwce F-35, 250 czołgów Abrams i 500 Himarów. [High Mobility Artillery Rocket Systems]oraz kilka dodatkowych baterii rakiet Patriot.

„Z definicji zjednoczy nasz establishment obronny i Polskę, ponieważ jest to najbardziej wyrafinowany sprzęt, na jaki może sobie pozwolić każdy sojusznik lub specjalny przyjaciel” – powiedział Brzeziński.

„Nie pozwolimy na kupno u nas tego sprzętu wojskowego”.

Stany Zjednoczone znacznie rozszerzyły swój zasięg militarny w Polsce, która dzieli 330-milową granicę z Ukrainą i 144-kilometrową granicę z rosyjską eksklawą Kaliningrad.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński rozmawia z mediami podczas dokowania niszczyciela USS Gravely w porcie Gdynia 7 czerwca 2022 r. w Gdyni.
Omar Marquez/Getty Images
Wojska amerykańskie i polskie w trakcie szkolenia
Żołnierze polskiej 18. Dywizji Zmechanizowanej i 82. Dywizji Powietrznodesantowej (USA) uczestniczą w ćwiczeniach taktyczno-ogniowych 8 kwietnia 2022 r. w Nowej Dębie. Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński powiedział Newsweekowi o zacieśnionych więzach wojskowych między obydwoma krajami.
Jeff Jay Mitchell/Getty Images

Na początku tego roku Biały Dom wysłał do Polski 1700 dodatkowych żołnierzy amerykańskich w odpowiedzi na rozbudowę wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą.

W czerwcu prezydent Joe Biden ogłosił stałą kwaterę główną V Korpusu Armii USA we wschodniej części Polski, Poznaniu.

Brzeziński pochwalił „zdolność do szybkiej mobilizacji” Polski, porównując ją do wspólnej amerykańskiej odpowiedzi na atak na Pearl Harbor czy zimnowojennego wyścigu kosmicznego.

„Kiedy radzimy sobie z tym rosyjskim atakiem na Ukrainę, jest to wyraźnie atut dla kraju i atut dla Zachodu”. To samo dotyczy sfery humanitarnej, odnotowując przyjęcie przez Polskę 2 mln ukraińskich uchodźców.

READ  Z poważaniem z Europy: Polska

„Polska jest państwem frontowym dla kryzysu, co z definicji daje jej historyczną, ważną, strategiczną pozycję geopolityczną” – powiedział Brzeziński.

Ponad 100 projektów infrastrukturalnych jest planowanych w polskich bazach wojskowych, powiedział Brzeziński, „w celu wsparcia wojsk amerykańskich rotujących przez Polskę oraz promowania wspólnego bezpieczeństwa, interoperacyjności i wspólnych ćwiczeń szkoleniowych, które wysyłają wiadomość, że jesteśmy razem”.

Ambasador powiedział, że obecnie nie są planowane żadne dodatkowe rozmieszczenia. „W tym momencie czujemy, że poradzimy sobie z każdą ewentualnością” – powiedział. „Nasi przywódcy wojskowi zapewniają, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność”.

Ambasador powiedział, że dzielenie się danymi wywiadowczymi jest dobrodziejstwem dla obu krajów.

„Biorąc pod uwagę położenie geopolityczne Polski obok Ukrainy, nie wiemy, co dalej zrobi Putin, a ta rozmowa toczy się codziennie” – powiedział. „Musimy być gotowi na wszystko”.

USA, Polska i ich sojusznicy z NATO „wszyscy dowiedzieli się o tym, o co chodzi w przywództwie Putina” – powiedział Brzeziński. „To, co mogę wam przekazać, jest jednym z najsilniejszych przesłań dla Putinizmu; nazwał to strategicznym błędem”.

Zdjęcie amerykańskiego f-35 na pokazie lotniczym w Wielkiej Brytanii
Amerykańskie Siły Powietrzne F-35 zamówiły 32 samoloty F-35 w ramach programu ekspansji wojskowej podczas Farnborough International Airshow 2022 w Farnborough w Polsce 19 lipca 2022 r.
John Keeble/Getty Images
USA wysyłają 16 wyrzutni HIMARS na Ukrainę
Amerykańska wyrzutnia rakiet M142 HIMARS jest zaparkowana na asfalcie podczas pokazów lotniczych w Dubaju w 2021 r. w emiracie Zatoki Perskiej 15 listopada 2021 r. Od czasu rosyjskiej inwazji w lutym USA wysłały 16 HIMARS na Ukrainę.
GIUSPPE CACACE / AFP / GETTY

„Czy najechał na Ukrainę, aby Szwecja i Finlandia mogły wejść do NATO? Nie. Czy najechał Ukrainę, aby Stany Zjednoczone i Polska mogły być tak blisko, jak kiedykolwiek były w historii – militarnie, ludzie-ludzie-biznesowi „Nie. Czy najechał na Ukrainę, aby zwiększyć swoją obecność bezpieczeństwa w pozostałej części Europy Środkowej?” „Nie”.

READ  Brainomix wprowadza oprogramowanie do udarów oparte na sztucznej inteligencji w całej Polsce

„Widzimy więc, że nazwał te rzeczy błędnie. I strategicznie nazywamy te rzeczy słusznymi” – powiedział ambasador. „Pomimo tej tragedii na Ukrainie istnieje spójność w sprostaniu wyzwaniu w tej części świata, co jest naprawdę bezprecedensowe”.

„Myślę, że prezydent Biden, w najlepszym tego słowa znaczeniu, zabił go, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących tego, jak zarządzać kryzysem w Europie Środkowej”.

Prezydent Rosji Brzeziński powiedział, że ukradł przyszłość swojego kraju.

„Putin odebrał rosyjskiej młodzieży nadzieje i aspiracje, by angażować się w kontakty z Zachodem jako część globalnej społeczności, uczestniczyć w zachodnim biznesie, studiować na Zachodzie, dorastać razem z Zachodem” – powiedział.

„To znaczy, dla mnie to taka straszna rzecz dla młodszego pokolenia”.

Putin powiedział w środę, że Rosja „nic nie straciła” w katastrofalnej inwazji na Ukrainę. „Nie wiem, jak może powiedzieć, że nic nie stracili” – powiedział Brzeziński.

„Wykracza poza życie rosyjskich żołnierzy, których poświęcił na polach Ukrainy i będzie trwać tak długo, jak on”.

Newsweek Skontaktowano się z rosyjskim MSZ w celu uzyskania komentarza.