Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski zakaz na granicy z Ukrainą podnosi ceny ziemniaków w Mołdawii • Drożdże

Polski zakaz na granicy z Ukrainą podnosi ceny ziemniaków w Mołdawii • Drożdże

Według Yeastfruit Price Monitor, po czterech tygodniach stabilności cen, w zeszłym tygodniu ceny ziemniaków w Mołdawii zaczęły rosnąć. Średnia cena hurtowa młodych ziemniaków wzrosła o 17% do 7 Le/kg, co stanowi równowartość 0,39 USD/kg. Wysokiej jakości ziemniaki oferowane są luzem po cenie minimalnej 8 Le/kg (0,44 USD/kg). Oznacza to, że cena ziemniaków w walucie lokalnej była zbliżona do poziomu cen z połowy listopada 2022 r., a w ujęciu dolarowym była powyżej określonego poziomu. Ogólnie rzecz biorąc, ceny ziemniaków w Mołdawii powróciły do ​​najwyższego grudniowego poziomu od pięciu lat. Ponadto ziemniaki są droższe w Mołdawii niż w jakimkolwiek innym kraju uwzględnionym w cotygodniowym przeglądzie cen owoców drożdżowych.

Na początku grudnia przewidywali operatorzy rynku Stopniowy wzrost cen ziemniaków, relatywnie niska produkcja w 2023 roku oraz redukcja zapasów produktów niskiej i średniej jakości w magazynach Rolnicy. Jednakże, jak już wcześniej zauważył Eastfruit, na przełomie listopada i grudnia podwyżki cen przetwórstwa w Mołdawii były ograniczane przez tani import białoruskich ziemniaków i marchwi.

Jednak w związku z zorganizowanym przez Polskę zakazem przekraczania granicy dla towarów białoruskich pomiędzy Polską a Ukrainą, logistyka dostaw białoruskich towarów na rynek mołdawski stała się znacznie bardziej skomplikowana i podrożała niemal dwukrotnie. W efekcie skończyły się białoruskie dostawy ziemniaków, a cena tych produktów zrównała się z ceną ziemniaków uprawianych w kraju. Biorąc pod uwagę duże prawdopodobieństwo kontynuacji problemów z importem ziemniaków z Białorusi oraz ograniczenie podaży wysokiej jakości ziemniaków mołdawskich, proces dalszego wzrostu cen będzie trwał co najmniej do końca 2023 roku.

Zdaniem analityków Eastfruit, jeśli hurtowa cena ziemniaków w Mołdawii zbliży się do poziomu 9 lei/kg (0,5 dolara/kg), a cena ziemniaków na Ukrainie nie wzrośnie, dostawy na rynek mołdawski będą realizowane z zachodnich części kraju. Ukraina. staje się bardzo opłacalne.

READ  Przywódca Polski przenosi na Białoruś taktyczną broń nuklearną Rosji, zmieniając bezpieczeństwo regionalne

Owoce Wschodu


Z materiałów witryny można korzystać bezpłatnie, jeśli w wyszukiwarkach znajdują się bezpośrednie i otwarte hiperłącza do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.