Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski Tusk wraca na linię frontu, by zmierzyć się ze swoim starym przeciwnikiem Kaczyńskim

Polski Tusk wraca na linię frontu, by zmierzyć się ze swoim starym przeciwnikiem Kaczyńskim

WARSZAWA (Reuters) – Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powrócił w sobotę na pierwszy plan w polskiej polityce, stając się liderem głównej partii opozycyjnej, aby wskrzesić pojedynek ze swoim dawnym wrogiem Jarosławem Kaczyńskim.

Dla wielu członków liberalnej Platformy Obywatelskiej, którą założył Tusk, stawką jest nie mniej niż przyszłość Polski w UE.

Wybory, które odbędą się w 2023 r., zadecydują, czy rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość, kierowana przez Kaczyńskiego, będzie kontynuowała spory z Brukselą w kwestiach, w tym reform sądownictwa, które zdaniem Unii Europejskiej podważają niezawisłość sędziów i prawa osób LGBT.

„Platforma obywatelska jest niezbędna, jest potrzebna jako siła, a nie jako pamięć, aby wygrać walkę o przyszłość z PiS” – powiedział Tusk na konferencji Partii Pracy w Warszawie. „Nie ma szans na zwycięstwo bez Trybuny Obywatelskiej, a nasza historia nam to mówi”.

Rywalizacja Tuska i Kaczyńskiego jest bardzo osobista i symbolizuje rozłam między proeuropejskim liberalizmem gospodarczym i społecznym PO a konserwatywnymi wartościami społecznymi i lewicową ekonomią PiS, która w dużej mierze definiuje polski krajobraz polityczny .

Przemawiając w sobotę na zjeździe PiS w Warszawie – gdzie został ponownie wybrany na lidera za to, co powiedział, że będzie to ostatni raz – Kaczyński porównał to, co powiedział, że poprawił się poziom życia pod rządami PiS i elitarność, którą powiedział, że poprzedzała ich rządy.

„Ta (elitarna) grupa miała dominować… (i) reszta miała się zgodzić na skromne, biedne, a czasem nieszczęśliwe życie” – powiedział.

„Przywróciliśmy… godność ludzi i godność pracy poprzez podwyżki płac, znaczne podwyższenie emerytur i podniesienie płacy minimalnej”.

Trójkąty

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przemawia na konferencji partyjnej Głównej Opozycyjnej Platformy Obywatelskiej w Warszawie, 3 lipca 2021 r. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta via REUTERS

READ  Od królów Polski do Unii Europejskiej: kto ochroni Puszczę Białowieską?

Ogłoszenie powrotu Tuska nastąpiło po rozmowach za zamkniętymi drzwiami nowego lidera, jego poprzednika Borysa Budki i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, również nominowanego na lidera.

Przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2014-2019, Tusk pomógł przeprowadzić Unię Europejską przez burzliwy okres naznaczony Brexitem i kryzysem migracyjnym.

Pierwszy w historii postkomunistycznej Polski premier, który wygrał dwie kadencje, kierował PO w rządzie w latach 2007-2014.

W czasie globalnego kryzysu finansowego Polska za Tuska uniknęła recesji, ale rząd zaczął być postrzegany jako coraz bardziej odległy od problemów młodszych, mniej zamożnych Polaków. .

Po powrocie do polskiej polityki Tusk nadal będzie musiał zmierzyć się z tym problemem, ponieważ partia, która zdaniem niektórych analityków miała problemy z określeniem swojej agendy i nawiązaniem kontaktu z wyborcami spoza miejskich wyborców z klasy średniej, jest bliska rekordowo niskich wyników sondaży opinii .

„Największa partia opozycyjna przeżywa największy kryzys w swojej historii… Wielu wyborców, którzy nie lubią PiS, nie chce głosować na Partię Pracy” – powiedział Rafał Schoedorok, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

PO, której sojusz cywilny obejmuje 126 posłów w polskim parlamencie przeciwko 230 członkom koalicji rządzącej, została zepchnięta na trzecie miejsce w sondażach przez katolickiego dziennikarza Szymona Holownię, partię Polska 2050, której centroprawicowy program odbił się echem wśród wielu głównych wyborców PO .

Ponadto wielu młodszych wyborców uważa stanowisko partii w kontrowersyjnych kwestiach, takich jak aborcja i prawa LGBT, za zbyt ostrożne.

Jednak PiS ma też problemy ze spójnością coraz bardziej rozdrobnionej koalicji Zjednoczonej Prawicy i odnotował w tym roku spadek sondaży.

Niedawno trzech deputowanych opuściło partię w wyniku wewnętrznej walki o przełomowy program „Polish Deal”, który według partii oznacza, że ​​większość Polaków będzie płacić niższe podatki, ale który według krytyków karze właścicieli małych firm i klasę średnią.

READ  ENERGO: JV Kajima Europe i Griffin Real Estate kupują polską spółkę energii odnawialnej Pad-Res

Dodatkowa reportaż autorstwa Alana Sharlisha i Anny Cooper Dodatkowa reportaż autorstwa Joanny Płosińskiej Redakcja: William Mallard i David Holmes

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.