Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski sojusz może złamać unijny plan – ostrzega Kaczyński

Fotograf: Sarek Sokolovsky / AB Photo

Lider partii rządzącej w Polsce powiedział, że koalicja rządząca w Polsce nie zakończy swojej pełnej kadencji, jeśli wszystkie trzy frakcje nie zgodzą się na ratyfikację unijnego planu prowokacji.

Partia Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego skłóciła się z jednym ze swoich sojuszników o pakiet antyepidemiczny UE w wysokości 750 miliardów dolarów (890 miliardów dolarów). Choć szanse Polski na niezrealizowanie porozumienia są nikłe – wymagające zgody wszystkich państw członkowskich – ta kontrowersja podkreśla podziały w koalicji rządzącej, które nasiliły się po wygraniu reelekcji w 2019 roku.

Członek Koalicji Młodszych, United Poland, sprzeciwia się pakietowi unijnemu, ponieważ jej przewodniczący Gbigno Geopro mówi, że obóz zezwala na własne zadłużenie, a Polska nie jest zainteresowana podpisywaniem kredytów dla krajów o słabej gospodarce.

Ponieważ koalicja ma bardzo niewielką większość w parlamencie, Coxinski potrzebuje głosów Geopro lub żądającej samorządów opozycji. W wywiadzie opublikowanym w środę w Gazette polka Kaczyński wezwał swoich prounijnych rywali do wyrażenia zgody na prowokację.

Przedterminowe wybory nie są również możliwe, ponieważ partie koalicyjne są bardziej zagrożone – mówi Renata Miyankovsky-Norkin, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Sondaże opinii publicznej pokazują, że 38 milionów ludzi ucierpiało z powodu wirusa i spowodowanych przez niego szkód gospodarczych, a zjednoczona opozycja mogłaby zdobyć większość, gdyby odbyły się teraz wybory.

„ Sygnały ostrzegawcze ”

„Kaczyński boi się przedterminowego referendum i zrobi wszystko, aby go uniknąć” – powiedziała w środę telefonicznie Miyankovska-Norkin. „Wysyła sygnały ostrzegawcze do swoich partnerów, aby wiedzieć, ile stracą”.