Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski kanał państwowy TVP Info przestał nadawać wraz z rozpoczęciem reform Tuska

Polski kanał państwowy TVP Info przestał nadawać wraz z rozpoczęciem reform Tuska

  • Autor: Adam Easton
  • BBC News, Warszawa

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: Polski nadawca informacyjny przestaje nadawać w związku z wejściem w życie reform Tuska

Telewizja państwowa TVP Info została wyłączona z anteny po tym, jak nowy rząd premiera Donalda Tuska podjął działania mające na celu odpolitycznienie mediów publicznych.

Parlament w Warszawie poparł we wtorek wieczorem uchwałę wzywającą do niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w publicznej telewizji i radiu.

Nowy Minister Kultury odwołał szefów TVP i Polskiego Radia.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS), którzy stracili władzę w październiku, zareagowali zorganizowaniem protestu okupacyjnego pod siedzibą telewizji państwowej.

Były premier PiS potępił „nielegalne działania” rządu Tuska, a jego polityczny sojusznik, prezydent Andrzej Duda, zarzucił mu „naruszenie zasad konstytucyjnych i prawa”.

Media państwowe są w Polsce ważnym narzędziem. Około jedna trzecia osób jest zależna wyłącznie od nich w zakresie wiadomości i nie ma dostępu do prywatnych stacji nadawczych.

W ostatnich latach główny wieczorny program informacyjny TVP, TVP Info, stał się machiną propagandową rządu PiS, a nowa koalicja pod przewodnictwem prounijnego premiera Donalda Tuska obiecała wyborcom przekształcenie mediów państwowych w platformę „rzetelnego Informacja.” .

Lider PiS Jarosław Kaczyński przyłączył się do protestu w siedzibie TVP w Warszawie w nocy, opuszczając budynek tuż po godzinie 06:00 czasu lokalnego (05:00 GMT).

Wrócił w środę wraz z kilkudziesięciu innymi posłami PiS po wyłączeniu całodobowego kanału informacyjnego TVP. Informacje TVP były nadal transmitowane na YouTube, pokazując wideo z ekranu telewizora transmitującego transmisję, aż do momentu, w którym również przestały działać.

We wtorek wieczorem całodobowy serwis informacyjny TVP Info symbolicznie zmienił swój główny pasek nagłówkowy z czerwonego na czarny.

Następnie w środę nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zwolnił szefów państwowej telewizji i radia oraz państwowej agencji informacyjnej PAP.

Powołano także nowe zarządy. Następnie kanał informacyjny całkowicie przestał nadawać. Były premier Mateusz Morawiecki oskarżył nowy rząd o naruszenie „rzekomej troski o praworządność… na każdym kroku”.

Skomentuj zdjęcie,

Premier Donald Tusk szybko podjął działania mające na celu usunięcie z organów państwa nominatów poprzedniego rządu

Ostatecznie koalicja pod wodzą Tuska złożyła przysięgę tydzień temu, po zwycięstwie w październikowych wyborach dzięki obietnicy cofnięcia wieloletnich reform PiS.

Były przewodniczący Rady Europejskiej szybko podjął działania mające na celu usunięcie nominatów PiS z organów rządowych. We wtorek powołani zostali nowi szefowie służb bezpieczeństwa państwa, wywiadu i antykorupcji. Opisał nowych przywódców, w tym dwie kobiety, jako „bardzo dobrych, lojalnych i zdyscyplinowanych”.

Zgodnie z prawem oficjalne media nie mogą służyć interesom politycznym żadnej partii. W praktyce są one zazwyczaj stronnicze wobec tego, który rząd przejmie władzę.

Po objęciu urzędu w 2015 roku PiS w kontrolowaniu dyskursu TVP poszedł znacznie dalej niż jakikolwiek poprzedni rząd.

Zmieniła polskie prawo medialne i utworzyła konkurencyjny organ regulacyjny ds. mediów, aby umożliwić jej odwoływanie zarządów i zapełnianie mediów publicznych dziennikarzami sympatyzującymi z jej polityką.

Czyniąc to, uchwaliła przepisy mające na celu zwiększenie kontroli politycznej nad sądownictwem i służbą cywilną. Umieściła swoich ludzi na stanowiskach odpowiedzialnych za służby bezpieczeństwa i spółki kontrolowane przez państwo.

Wielu Polaków na tyle starych, że pamięta prymitywną propagandę władz komunistycznych z lat 70. i 80. XX w., stwierdziło, że metody TVP są jeszcze gorsze.

PiS postanowił „rekolonizować” polskie media i wykorzystał kontrolowaną przez państwo spółkę energetyczną Orlin do zakupu największego w Polsce regionalnego wydawnictwa medialnego, niemieckiej gazety Polska Press, przejmując polityczną kontrolę nad jej gazetami i stronami internetowymi.

Przyjęła także przepisy ograniczające zagraniczną własność mediów, co skłoniło Waszyngton do protestu, że ustawa jest skierowana przeciwko amerykańskiej telewizji TVN. Protest skłonił prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy.

W odpowiedzi na działania PiS prywatne gazety i nadawcy, m.in. TVN24 News, stali się zauważalnie bardziej krytyczni wobec rządu kierowanego przez PiS.

Pod rządami poprzedniego rządu Polska spadła z 18. na 57. miejsce w światowym indeksie wolności prasy.

Jak jego były przywódca Kaczyński może twierdzić, że protest broni demokracji i pluralizmu mediów?

W jego definicji pluralizm mediów ulegnie zmniejszeniu, gdy PiS straci kontrolę nad TVP. TVP jest dla niego konserwatywnym bastionem przeciwko prywatnym nadawcom wspierającym nowy rząd koalicyjny.

Krajowa Rada Radia (KRRiT), polski organ regulujący media, upolityczniony także przez PiS, stwierdziła, że ​​zwolnienia są nielegalne. „Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem chaosu i przywodzi na myśl najgorsze czasy stanu wojennego” – powiedział Prezes Maciej Świrski.

Partia Prawo i Sprawiedliwość stwierdziła, że ​​decyzja parlamentu nie daje rządowi uprawnień do odwoływania zarządów. Ale Minister Kultury powiedział, że ministerstwo ma prawa własności do spółek rządowych i ma władzę.

Tusk wyciągnął wnioski z ośmiu lat sprawowania władzy przez PiS. Kiedy w 2007 roku został po raz pierwszy wybrany na premiera, pozostawił nominowanego przez PiS Mariusza Kamińskiego na stanowisku szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego do 2009 roku.

Kamiński był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie kierowanym przez PiS, który niedawno odszedł.

W środę został skazany na dwa lata więzienia za nadużycie władzy w związku z udziałem w kampanii antykorupcyjnej prowadzonej od 2007 r., za którą prezydent Duda ułaskawił go już w 2015 r.

Rząd Tuska może napotkać opór wobec planowanych zmian ze strony prezydenta, który ma prawo zawetować ustawę.

W środowy wieczór Duda w mediach społecznościowych wezwał premiera i jego rząd do „poszanowania polskiego systemu prawnego”. Napisał już do Marszałka Sejmu, ostrzegając go, że wszelkie zmiany w mediach rządowych muszą być dokonywane zgodnie z prawem.

Rzeczpospolita podała, że ​​koalicyjny rząd nie planował masowych czystek w pracownikach TVP, twierdząc, że pracę straci nawet 60 pracowników, którzy naruszą standardy dziennikarskie. Gazeta podała, że ​​rząd zamierza wprowadzić zmiany przed Świętami Bożego Narodzenia.

READ  Studenci dietetyki SLU dbają o żywność | księga kolumn biznesowych