Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wykrywa wyciek w ważnym ropociągu Drużba łączącym Rosję z Europą

Polski operator rurociągów PERN wydał oświadczenie W środę poinformowano o wykryciu wycieku w ropociągu Drużba. System automatycznej detekcji PERN wykrył wyciek w jednym z rurociągów Drużba. Rurociąg Drużba transportuje ropę z Rosji do Europy. Według oświadczenia wydanego przez PERN, wyciek został wykryty 70 km od zachodniego miasta Blok, na jednej z dwóch linii północnej części sieci Drużba.

To główna linia zaopatrywania Niemiec w ropę naftową. Północna część sieci Drużba dostarcza energię do Niemiec i Polski, natomiast południowa część sieci dostarcza ropę na Węgry, Słowację i Czechy. PERN powiedział, że przyczyna wycieku nie jest jeszcze znana. Mateusz Berger, główny administrator infrastruktury energetycznej w Polsce, twierdzi, że wyciek mógł być wypadkiem, wynika z raportu NBC.

Jakie działania podejmuje PERN, aby zatrzymać wyciek?

PERN wysłał ekipy strażackie i inny personel na miejsce zdarzenia, aby ocenić zasięg wycieku. Według NBC News, poprawki zostały wydane, gdy tylko wykryto przecieki. „Głównym działaniem (które podejmujemy) jest wypompowanie płynu, zlokalizowanie wycieku i zatrzymanie go” – powiedział na antenie TVBinfo Karol Krzykowski, rzecznik polskiej straży pożarnej. Europa już przeżywa kryzys energetyczny, kryzys energetyczny rozpoczął się, gdy w lutym Rosja ponownie najechała Ukrainę, a kilka krajów europejskich, w tym Niemcy, największa gospodarka Europy, przez długi czas było uzależnionych od rosyjskiej energii.

Znaczenie linii Drogby

Raport Financial Times mówi, że uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii zaczęło się w latach 70. XX wieku. Była to próba zmniejszenia zależności RFN od USA. Baza produkcyjna Niemiec opiera się na rosyjskiej energii. Bez taniej rosyjskiej energii niemiecki sektor produkcyjny cierpi, ponieważ inne źródła energii są droższe, donosi The Economist. Ropociąg Drużba dostarcza ropę do ważnej niemieckiej rafinerii Schwedt. Niemcy znacjonalizowały rafinerię Schweidt w zeszłym miesiącu, ponieważ pierwotnie należała do Rosji.

READ  Polimex Mostostal SA: wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloków gazowych PGE w Elektrowni Dolna Odra