Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wybrała Sea Scepter do ochrony nowych okrętów wojennych

Polska wybrała Sea Scepter do ochrony nowych okrętów wojennych

Zdjęcie: MBDA

Polska przyznała MBDA kontrakt na instalację morskiego systemu obrony powietrznej Sea Scepter na trzech przyszłych fregatach klasy Miecznik.

Umowa stanowi ciągłą współpracę pomiędzy MBDA a Polską w zakresie rodziny rakiet przeciwlotniczych CAMM (Common Anti-Aircraft Modular Missile) MBDA, w tym systemu Sea Scepter.

Polska planuje wykorzystać swój istniejący asortyment rakiet CAMM do wyposażenia okrętów wojennych Miecznik, wykorzystując interoperacyjność CAMM zarówno w zastosowaniach lądowych, jak i morskich.

Rozwiązanie quadpacking w systemie pionowego startu Mk41 (VLS) optymalizuje proces instalacji, zwiększa zdolność emisji ładunku i zwiększa przeżywalność platformy, stwierdziła firma.

Jak powiedział producent, współpraca MBDA i PGZ przy projektach PILICA+, NAREW i MIECZNIK wzmacnia silne partnerstwo strategiczne i współpracę obronną Wielkiej Brytanii i Polski, w tym wspólne wysiłki na rzecz przyszłego pocisku średniego zasięgu CAMM.

Sea Scepter to okrętowy system obrony powietrznej zaprojektowany do obrony przed szeroką gamą zagrożeń powietrznych. Opracowany dla Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, służy jako główny element obrony powietrznej dla fregat Typ 23 i Typ 26 Królewskiej Marynarki Wojennej.

Dzięki wadze 99 kg, długości 3,2 m, średnicy 166 mm, zasięgowi ponad 25 km i prędkości ponaddźwiękowej, Sea Scepter oferuje wszechstronność i możliwość dostosowania do różnych platform.

Warto zauważyć, że technologia miękkiego startu pozwala na instalację go w różnych lokalizacjach bez dedykowanych radarów kierowania ogniem. Działający z wyrzutni SYLVER i Mk41, czteropak Sea Sceptera i elastyczne opcje zbiorników przyczyniają się do jego możliwości adaptacji.

Rodzina CAMM została wybrana przez różne siły zbrojne na całym świecie do obrony powietrznej w bazach morskich i lądowych, zyskując popularność na wyposażeniu wojskowym takich krajów, jak Polska, Anglia, Włochy, Kanada, Brazylia, a ostatnio Szwecja.