Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska stara się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Polska stara się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił w środę, że jego kraj przystąpi do wyścigu o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

(Od lewej do prawej) Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniechuk, Prezes PKOl Radosław Piesiewicz i Prezydent RP Andrzej Duda 27 września 2023 (Fot. POC)

„Po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz rządem pragnę stwierdzić, że naszą ambicją i intencją jest rozpoczęcie starań o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w naszym kraju w 2036 roku”. – powiedział Duda na konferencji prasowej w Zakopanem podczas II Europejskiej Konferencji Sportu i Turystyki.

Dodał: „W tej sprawie zwrócę się z pismem do Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Tomasza Bacha, który zostanie mu doręczony przez Prezesa PKOl Radosława Piesiewicza podczas spotkania zaplanowanego na 6 października br. .”

Komitet organizacyjny podał w oświadczeniu, że centrum igrzysk będzie rozgrywane w Warszawie.

Zainteresowanie Polski śledzeniem Igrzysk wzrosło po pomyślnym zorganizowaniu tego lata Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie i Małopolsce.

„Z mojej strony mogę obiecać, że dołożymy wszelkich starań, aby te igrzyska zorganizować w Polsce” – powiedział Radosław Besiewicz, prezes PKOl.

Polska nigdy nie ubiegała się o organizację Letnich Igrzysk, ale nie udało jej się wystartować w dwóch Zimowych Igrzyskach. Zakopane nie znalazło się na krótkiej liście edycji 2006, a Kraków wycofał się z wyścigu w 2022 r. po odrzuceniu planów w wyniku referendum. Nanjing w Chinach zostało wybrane przeciwko Poznaniu w Polsce na gospodarza Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.

Polska dołączy do rosnącej listy zainteresowanych regionów, które według MKOl wpisały się „dwucyfrowo”. Zgodnie z zasadami przetargowymi MKOl wprowadzonymi w 2019 r. regiony mogą ubiegać się o organizację Igrzysk i przyłączyć się do trwającego dialogu w tajemnicy, przy czym zamierzenie jest takie, że oferty, które nie znajdują się na krótkiej liście docelowej dialogu, nie będą postrzegane jako „przegrane”.

Wiadomo, że do krajów, które wyraziły zainteresowanie goszczeniem roku 2036, należą Korea Południowa, Indie, Indonezja, Niemcy, Katar, Węgry, Turcja, Meksyk, Egipt i Wielka Brytania. W maju Chiny zostały zaproszone do udziału w wyścigu przez Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha.

READ  JD Sports kupiło pozostałe 40% udziałów w polskiej spółce MIG

Nie ma ustalonego harmonogramu przyznania Igrzysk w 2036 r., ale Bach powiedział, że decyzja będzie należeć do jego następcy po zakończeniu kadencji prezydenta w 2025 r. Potencjalni oferenci biorą udział w toczących się dyskusjach do czasu, aż MKOl wybierze mniejszą liczbę kandydatów do ukierunkowanego dialogu mające na celu ewentualne wybory.

Następne letnie igrzyska odbędą się w Paryżu w przyszłym roku, następnie w Los Angeles w 2028 r. i Brisbane w 2032 r.