Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska sceptyczna wobec celu UE w zakresie redukcji emisji o 90%, powołuje się na obawy gospodarcze – Euractiv

Polska sceptyczna wobec celu UE w zakresie redukcji emisji o 90%, powołuje się na obawy gospodarcze – Euractiv

Polska raczej nie poprze nowego celu klimatycznego Unii Europejskiej, jakim jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 90% do 2040 r., powołując się na zagrożenia gospodarcze i społeczne, jakie niesie ze sobą przyspieszająca ekologiczna transformacja, podają polskie media.

Na początku tygodnia Komisja Europejska zaleciła ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto o 90% do 2040 r. w porównaniu z 1990 r., zgodnie z najnowszymi opiniami naukowymi i zobowiązaniami UE wynikającymi z Porozumienia klimatycznego z Paryża.

Proponowany cel zostanie teraz omówiony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE, a rozmowy mają potrwać nawet rok. Po wyborach europejskich w czerwcu przyszłego roku kolejna Komisja przedstawi na tej podstawie wnioski ustawodawcze.

Warszawa uważa, że ​​osiągnięcie nowego celu klimatycznego będzie trudne zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym, jak wynika z polskiego stanowiska w tej sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i uzyskanego przez Warszawę. Money.pl.

Rząd uważa, że ​​Unia Europejska musi być przygotowana na wprowadzenie dostosowań ograniczających negatywny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę.

„Nie widzimy zbyt wiele miejsca na dalsze zobowiązania w zakresie redukcji emisji CO2” – stwierdziła wiceminister klimatu i środowiska Ursula Zelinskan, podkreślając, że Polska koncentruje się obecnie na obecnym celu unijnym, jakim jest redukcja emisji CO2 o 55% do 2030 r.

Podkreślając, że cel Komisji jest przedmiotem dyskusji, a nie wiążącego dokumentu prawnego, obiecała, że ​​Polska będzie prowadzić długie dyskusje w tej sprawie, dodając, że z pewnością będzie potrzebowała wsparcia w realizacji celów klimatycznych.

Nie oznacza to jednak, że Polska będzie przeciwna proponowanemu celowi, jak wyjaśniła później Zełenska w . Polityka klimatyczna, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii społecznych.”

Dodała, że ​​stanowisko jej rządu w sprawie celu redukcji o 90% zostanie określone po opublikowaniu przez Komisję szczegółów swojej rekomendacji.

„Jako rząd chcemy ambitnej polityki klimatycznej, ale musi być ona realizowana bez szkody dla ludzi i gospodarki” – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig Kloska, dodając, że zielona transformacja musi być „sprawiedliwą transformacją”, która uwzględnia kalkulacja wyników ekonomicznych i społecznych.

READ  Xi prowadzi rozmowy telefoniczne z polskim prezydentem Xinhua

Polski rząd przedstawi zaktualizowaną wersję Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 oraz Strategii Transformacji Energetycznej na rok 2040 jeszcze w połowie roku.

Obie strategie zostały sformułowane przez poprzedni konserwatywny rząd PiS, który rządził Polską do grudnia ubiegłego roku.

(Aleksandra Krzysztosik | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv