Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przedstawiła plan uwolnienia swoich aplikacji od aktywów węglowych

WARSZAWA, 16 kwietnia (Reuters) – Polska planuje stworzyć wyspecjalizowaną spółkę energetyczną, która przejmuje elektrownie na węgiel kamienny i brunatny od przedsiębiorstw państwowych, w tym BGE, ENIA i Duron, aby mogły skupić się na inwestycjach w zieloną energię. Ministerstwo nieruchomości podało w piątek.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z zanieczyszczenia węglem, ale UE zachęca do większych inwestycji w źródła niskoemisyjne pod rosnącą presją i rosnącymi kosztami emisji dwutlenku węgla.

„Pomysł segregacji aktywów węglowych przyspieszy transformację energetyczną Polski” – powiedział w komunikacie minister własności państwowej Jacek Sachin.

Zużycie węgla wpłynęło również na decyzje finansowe państwowych grup energetycznych. Urzędnicy twierdzą, że branża potrzebuje nowego modelu, aby pomóc w pozyskiwaniu funduszy na zielone projekty, ponieważ banki odeszły od wspierania firm węglowych.

Działacze ekologiczni zbagatelizowali plan, twierdząc, że nie rozwiąże on problemu węgla w Polsce.

„(To jest) konstruktywne rozliczenie strat podatników” – powiedział Jonah Blisowska z Greenpeace Polska, dodając, że projekt zapewni większe wsparcie publiczne dla systemu energetycznego opartego na węglu.

Zgodnie z planem, który przez niektórych był porównywany do skomplikowanych transakcji nieruchomościowych między niemieckimi koncernami energetycznymi RWE i EON w przeszłości, proces wydzielania aktywów węglowych od mediów i tworzenia spółki o nazwie NABE zostanie zakończony. W 2022r.

Bazuje na jednostce PGE o nazwie PGE GiEK, która bezpośrednio kontroluje aktywa PGE.

Greenpeace i inne organizacje ekologiczne twierdzą, że Polska może emitować węgiel wcześniej niż 30 lat później.

„Gorący ziemniak wyrzuca się z kieszeni do kieszeni… Trudno sobie wyobrazić, żeby taki plan został zatwierdzony przez Komisję Europejską” – powiedziała Blisowska.

Największy polski producent węgla, BGG, planuje zamknąć swoją ostatnią kopalnię w 2049 r., Ale plan ten jest nadal przedmiotem dyskusji z potężnymi związkami.