Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska protestowała przeciwko pomyłce w poście szefa UE w mediach społecznościowych, jakoby Auschwitz to Polska

Polska protestowała przeciwko pomyłce w poście szefa UE w mediach społecznościowych, jakoby Auschwitz to Polska

Wiadomości telefoniczne i SMS-y pozostawione w niedzielę rzecznikowi Komisji Europejskiej Christianowi Wiegandowi nie zostały natychmiast zwrócone.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w X napisał: „Odnosząc się do hitlerowskiego obozu zagłady w Auschwitz, należy zaznaczyć, że powstał on pod okupacją niemiecką”.

„Informacje publikowane w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej zostaną wyjaśnione” – dodał.

Sobota, grupa Ocaleni z Holokaustu i urzędnicy państwowi wzięli udział w skromnej ceremonii Miejsce pamięci i muzeum na terenie Auschwitz-Birkenau upamiętniające 79. rocznicę wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie 17 stycznia 1945 r. Dzień ten jest obecnie poświęcony pamięci o Holokauście.

Niemcy zaatakowały sąsiednią Polskę 1 września 1939 roku Druga wojna światowa. Od 1940 roku naziści wykorzystywali dawny austriacki obóz wojskowy w południowym mieście Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla członków polskiego ruchu oporu. W 1942 r. włączono do nich pobliskie Birkenau z komorami gazowymi i krematoriami jako miejsce masowej zagłady, głównie Żydów europejskich.

Aż do jego wyzwolenia w Auschwitz-Birkenau zginęło 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Polska znajdowała się wówczas pod brutalną okupacją niemiecką i straciła około 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi.

Polskie prawo karze każdego, kto fałszywie oskarża Polskę o zbrodnie nazistowskich Niemiec na polskiej ziemi.

Źródło: A.B

Ikona rozwijająca obraz

Źródło: A.B

styczeń  Duchowni czytają modlitwy pod pomnikiem w nazistowskim obozie zagłady w Birkenau podczas ceremonii w Auschwitz, Polska, sobota, 27 maja 2024 r.  Ocaleni z hitlerowskich obozów zagłady uczcili 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.  Podczas ceremonii na południu Polski (AP Photo/Czarek Sokołowski)

Źródło: A.B

Ikona rozwijająca obraz

Źródło: A.B

Reflektory oświetlają wieżę wartowniczą w nazistowskim obozie zagłady Birkenau w Auschwitz, Polska, sobota, 27 stycznia 2024 r.  Ocaleni z hitlerowskich obozów zagłady uczcili 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.  Festiwal na południu Polski (AP Photo/Czarek Sokołowski)

Źródło: A.B

Ikona rozwijająca obraz

Źródło: A.B

styczeń  Ludzie stoją w pobliżu pomnika w nazistowskim obozie zagłady Birkenau podczas ceremonii w Auschwitz, Polska, sobota, 27 marca 2024 r.  Ocaleni z hitlerowskich obozów zagłady uczcili 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.  Ceremonia na południu Polski (AP Photo/Czarek Sokołowski)

Źródło: A.B

Ikona rozwijająca obraz

Źródło: A.B

styczeń  Ocaleni z Holokaustu uczęszczają do nazistowskiego obozu zagłady Birkenau w Auschwitz, Polska, sobota, 27.2024 r.  Ocaleni z nazistowskich obozów zagłady uczcili w skromnej ceremonii 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.  na południu Polski (AP Photo/Czarek Sokołowski)

Źródło: A.B

Ikona rozwijająca obraz

Źródło: A.B

Ludzie chodzą po ścianie śmierci w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz w Auschwitz, Polska, sobota, 27 stycznia 2024 r.  Ocaleni z hitlerowskich obozów zagłady uroczyście uczcili 79. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.  Festiwal na południu Polski (AP Photo/Czarek Sokołowski)

Źródło: A.B

Ikona rozwijająca obraz

Źródło: A.B

READ  Nekrolog: Billie Jean Schoepmeyer Polska, Indiana (1/3/23)