Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska pomoże firmom dotkniętym rosnącymi cenami energii – Famagusta Gazette

Polska pomoże firmom dotkniętym rosnącymi cenami energii – Famagusta Gazette

Polski rząd przekaże 1,23 mld USD pomocy firmom dotkniętym rosnącymi cenami energii.

Pierwsza transza 800 mln zł (170 mln USD) została przyznana 92 ​​dużym firmom energochłonnym w ramach szerszego programu wsparcia.

Beneficjenci to najważniejsze firmy dla gospodarki i często najwięksi pracodawcy w swoich regionach.

Pomoc została zatwierdzona przez Komisję Europejską i przyniesie korzyści przedsiębiorstwom z branż, w tym metalowej, chemicznej i papierniczej.

Druga transza o wartości 5 mld zł (1,06 mld USD) trafi do małych i średnich przedsiębiorstw.

Na początku października Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy wzrostu Polski o 0,7 i 1,5 punktu procentowego odpowiednio na ten i kolejny rok.

Według najnowszego raportu MFW World Economic Outlook, produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrośnie o 3,8 proc. w 2022 r. i 0,5 proc. w 2023 r., wobec wcześniejszych oczekiwań 4,5 proc. i 2 proc.

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w Polsce wynosi obecnie 13,8 proc., a do końca roku ma osiągnąć 15,8 proc. W 2023 r. średnia roczna inflacja wyniesie 14,3 proc., a do końca roku spadnie do 9 proc. – czytamy w raporcie.

Według MFW deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski wyniesie w tym roku 4 proc. PKB i 3,3 proc. w 2023 roku. (Gazeta Famagusta)

READ  Icecare Medicine podpisuje z Polską wyłączną umowę na dystrybucję systemu krioaplikacji Prosense™