Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ogłasza wartą 2,4 miliarda dolarów umowę na obronę powietrzną z europejską firmą MBDA

Polska ogłasza wartą 2,4 miliarda dolarów umowę na obronę powietrzną z europejską firmą MBDA

Polska ogłosiła w piątek, że podpisała umowę na obronę powietrzną o wartości 1,9 miliarda funtów (2,4 miliarda dolarów) z brytyjskim oddziałem europejskiej firmy MBDA, która dostarczy pociski i wyrzutnie.

Rząd członka UE – zagorzały zwolennik rozdartej wojną Ukrainy od czasu inwazji Rosji ponad rok temu – powiedział, że umowa wzmocni polską obronę powietrzną.

Polska Agencja Uzbrojenia poinformowała, że ​​sprawa dotyczy „dostawy 44 iLauncherów i kilkuset CAMM, a także sprzętu towarzyszącego”.

„Wartość zamówienia to ok. 1,9 mld funtów… sprzęt wojskowy zostanie dostarczony w latach 2025-2029” – dodała.

Producent rakiet MBDA opisał transakcję jako „największy europejski program pozyskiwania obrony powietrznej krótkiego zasięgu NATO”.

Rakiety i wyrzutnie trafią „na wsparcie modernizacji Polski i wyprodukowanie łącznie 22 baterii obrony przeciwlotniczej PILICA+”.

W komunikacie prasowym Downing Street napisano, że brytyjski premier Rishi Sunak okrzyknął „historyczną umowę… jako główny impuls dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.

Dodała, że ​​w Polsce już stosuje się CAMM MBDA.

„Został już wysłany do Polski wraz z armią brytyjską w celu ochrony jej przestrzeni powietrznej po barbarzyńskiej inwazji (prezydenta Rosji Władimira) Putina na Ukrainę” – poinformowało biuro Sunaka.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że umowa „wzmocni zdolności obrony powietrznej Polski”.

„Umowa zapewni wsparcie 500 miejsc pracy, pomagając w rozwoju gospodarki i zapewniając niezbędną infrastrukturę obronną dla Polski” – dodał Downing Street na Twitterze.

Polska, która graniczy zarówno z Rosją, jak i Ukrainą, obawia się, że w przyszłości stanie się celem agresji Putina.

Warszawa wezwała swoich sojuszników w NATO i Unii Europejskiej do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy i zwiększyła zakupy broni.

Polska podpisała niedawno szereg umów na zwiększenie swoich zdolności obronnych, w tym ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.

Według danych sojuszu transatlantyckiego kraj członkowski UE wydał w ubiegłym roku równowartość 2,4 procent swojego produktu krajowego brutto na wojsko, co stanowi trzeci najwyższy odsetek wśród krajów NATO.

READ  Tylko 3% średnich i dużych firm w Polsce posiada dokumenty dotyczące zarządzania różnorodnością

Zgodnie z budżetem, w tym roku polskie wydatki wojskowe mają osiągnąć poziom trzech procent produktu krajowego brutto.