Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odnotowała liczbę imigrantów na granicy białoruskiej

Polscy funkcjonariusze straży granicznej zatrzymują ludzi próbujących przekroczyć granicę białorusko-polską, na tym obrazku instruktażowym wydanym 9 sierpnia 2021 r. Przewodnik po polskiej komendzie patrolu granicznego / REUTERS

WARSZAWA, 9 sierpnia (piątek) Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek w związku z zarzutami, że rekordowa liczba migrantów przekraczających granicę Polski z Białorusią wykorzystuje nielegalne przekroczenia Mińska do wywierania presji na państwa UE.

Polska i Litwa odnotowały w ostatnich tygodniach wzrost nielegalnej migracji, który jest tak poważny, że kraje zaapelowały do ​​Unii Europejskiej o pomoc, a parlament w Wilnie zaplanował dyskusję nad nadzwyczajną sesją we wtorek.

Władze w Tokio oskarżyły prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie imigrantów do wywierania nacisku na UE lub UE o udzielenie azylu białoruskiej lekkoatletce Kristinie Simanuskiej, która odmówiła powrotu do domu z igrzysk olimpijskich. Czytaj więcej

Polska straż graniczna poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że zatrzymała 349 nielegalnych imigrantów, którzy od piątku przekroczyli granicę na Białoruś. Stwierdzono, że migranci pochodzili prawdopodobnie z Iraku i Afganistanu.

Rzeczniczka bezpieczeństwa granicznego Anna Mikelska powiedziała, że ​​liczba zatrzymanych od piątku była rekordowa.

Według raportu, największą grupę 85 osób zatrzymały w sobotę władze z dworca Kuźnica.

W tym roku Oddział Potasowy Straży Granicznej, działający na granicy z Białorusią, zatrzymał 871 nielegalnych imigrantów.

W 2020 roku straż graniczna aresztowała 122 nielegalnych imigrantów przekraczających białoruską granicę.

W piątek Polska i Litwa wezwały europejskie firmy do pomocy w radzeniu sobie z migracją. Ministrowie spraw wewnętrznych UE omówią tę kwestię na nadzwyczajnym posiedzeniu 18 sierpnia. Czytaj więcej

Łukaszenka powiedział, że Białoruś podejmie odwet „gdy zostanie zaatakowana” i że narody zachodnie nie powinny stosować sankcji przeciwko Białorusi.

„(Sankcje) będą miały odwrotny skutek, co pokazuje rzeczywistość dzisiejszych wydarzeń na granicy białorusko-polskiej, białorusko-ukraińskiej, białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej.

W poniedziałek minęła pierwsza rocznica wyborów, które według oponentów zostały sfałszowane, aby wygrać Łukaszenkę. Największym wyzwaniem dla jego rządów od czasu objęcia funkcji prezydenta w 1994 roku były dziesiątki tysięcy ludzi wychodzących na ulice.

READ  🇵🇱 Polska: TVP poprowadzi "Mini Eurowizję" 27 sierpnia

Twierdzi, że uczciwie wygrał wybory i że wielu odpowiedziało, rozprawiając się z przeciwnikami, którzy zostali aresztowani lub deportowani za granicę.

Raport Alana Charlesa w Warszawie, dodatkowy raport Natalii Ginettes w Kijowie, Matthiasa Williamsa w Londynie i Claudiusa Focha w Oslo, pod redakcją Angusa Maxwana

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.