Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odkłada plan zielonej energii w związku ze zbliżającymi się wyborami

Polska odkłada plan zielonej energii w związku ze zbliżającymi się wyborami

WARSZAWA (Reuters) – Polska odłożyła na półkę plan zmniejszenia swojej zależności od węgla poprzez moderację aktualizacji swojej polityki energetycznej do konsultacji przedwyborczych w tym roku po naciskach związków górniczych.

W kwietniu ministerstwo klimatu opublikowało dokument, nad którym rozpoczęło prace po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, powodując poważne zamieszanie na rynkach energii.

Wezwał do podwojenia mocy odnawialnej do 50 gigawatów do 2030 r. i dalszego wzrostu do 88 gigawatów do 2040 r., ale na stronie internetowej ministerstwa klimatu podano, że teraz zostanie to uwzględnione w aktualizacji strategii dla całej branży.

„Postanowiono wykorzystać prace zawarte w dokumencie do przygotowania szerszej strategii energetycznej obejmującej inne branże” – powiedział Reuterowi we wtorek rzecznik resortu Aleksander Brzozka.

Na początku miesiąca premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z największym związkiem zawodowym wzywające do dalszych konsultacji strategii polskiej energetyki.

W 2021 roku rząd zapowiedział, że do 2049 roku kraj będzie kontynuował wydobycie węgla, z którego wytwarza się około 70% polskiej energii.

Michał Hetmański, szef warszawskiego niezależnego think tanku INSTAT, powiedział, że zmiana statusu wyklucza przyjęcie planu przed wyborami zaplanowanymi na październik lub listopad, dodając, że „po raz kolejny stawia pod znakiem zapytania mandat rządu do planowania transformacji energetycznej”. w ogóle”. „To dziwne, że rząd chciał konsultować strategię tak szybko po jej zaproponowaniu z powodu nacisków ze strony potężnych związków górniczych” – powiedział Reuterowi Hetmański.

(Reportaż Marka Strzeleckiego). Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.