Gazociągi na tłoczni Atamanskaja na terenie projektu Gazprom Siberian Energy 1 niedaleko miasta Swobodny na Dalekim Wschodzie, w obwodzie amurskim, Rosja, 29 listopada 2019 r. Zdjęcie: Maxim Shemetov/Reuters. Uzyskanie praw licencyjnych
MOSKWA (Reuters) – Rosyjski sąd orzekł, że polski Europolgas będzie musiał zapłacić karę w wysokości około 1,57 miliarda dolarów, jeśli w 2018 roku nadal będzie wytaczał rosyjskiemu Gazpromowi pozew na kwotę sześciu miliardów złotych (1,43 miliarda dolarów). Szwecja, jak wynika z dokumentów sądowych.
W zeszłym roku Polska rozwiązała umowę z Rosją na odbiór rosyjskiego gazu rurociągiem jamalskim po tym, jak Warszawa odrzuciła prośbę o płatność za paliwo w rublach, a Moskwa odpowiedziała odcięciem dostaw.
Europol Gas domaga się rekompensaty za utracone przychody i brak przesyłu gazu przez terytorium Polski w latach 2023-2045.
Kontrolowana przez państwo polska rafineria Orlin przejęła w październiku polski odcinek gazociągu jamalskiego. Oznacza to, że Gazprom nie będzie już miał udziałów w Europolhazie, właścicielu polskiej nitki gazociągu jamalskiego. Orlin i Gazprom posiadały wcześniej 48% akcji Europol Gas.
Sąd Arbitrażowy dla Obwodu Sankt Petersburga i Leningradu oświadczył, że zakazał Europolgazowi kontynuowania postępowania w Sztokholmie i nałoży karę w wysokości 285 mln dolarów i 5,35 mld zł (1,28 mld dolarów), która w przypadku nieprzestrzegania przepisów zostanie przeliczona na ruble .
Rosyjska agencja informacyjna Interfax podała, że kara dolarowa dotyczyła transportu gazu przez Polskę w latach 2006-2009, a złotówka – poniesionych strat. Reutersowi nie udało się od razu ustalić, dlaczego proponowane kary zostały skonstruowane w taki sposób.
Gazprom i Orlen nie odpowiedziały natychmiast na prośby Reutersa o komentarz.
Sąd stwierdził, że zasadnicza część decyzji została opublikowana 26 października, a pełny tekst decyzji dopiero 31 października. Rosyjskie agencje informacyjne po raz pierwszy ogłosiły tę decyzję w czwartek.
(1 dolar = 4,1825 złotego)
Raport Reutersa; Dodatkowa relacja Marka Strzeleckiego w Warszawie; Tekst autorstwa Felixa Lighta. Pod redakcją Alexandra Marrowa i Davida Evansa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Ukraińska gospodarka straciła 400 mln euro w wyniku blokady polskiej granicy. Zakazano także niektórych transportów wojskowych, w tym tysięcy opasek uciskowych
Masdar rozszerza swoją obecność w Europie poprzez nabycie portfela energii odnawialnej o mocy 1 GW w Polsce
Ewa Majewska: „Feminizm polega na rzucaniu wyzwania społeczeństwu, w którym są ludzie uprzywilejowani i pokrzywdzeni”