Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjski sąd grozi polskiej spółce Europolgas karą w wysokości 1,57 mld dolarów w związku z pozwem przeciwko Gazpromowi.

Rosyjski sąd grozi polskiej spółce Europolgas karą w wysokości 1,57 mld dolarów w związku z pozwem przeciwko Gazpromowi.

Gazociągi na tłoczni Atamanskaja na terenie projektu Gazprom Siberian Energy 1 niedaleko miasta Swobodny na Dalekim Wschodzie, w obwodzie amurskim, Rosja, 29 listopada 2019 r. Zdjęcie: Maxim Shemetov/Reuters. Uzyskanie praw licencyjnych

MOSKWA (Reuters) – Rosyjski sąd orzekł, że polski Europolgas będzie musiał zapłacić karę w wysokości około 1,57 miliarda dolarów, jeśli w 2018 roku nadal będzie wytaczał rosyjskiemu Gazpromowi pozew na kwotę sześciu miliardów złotych (1,43 miliarda dolarów). Szwecja, jak wynika z dokumentów sądowych.

W zeszłym roku Polska rozwiązała umowę z Rosją na odbiór rosyjskiego gazu rurociągiem jamalskim po tym, jak Warszawa odrzuciła prośbę o płatność za paliwo w rublach, a Moskwa odpowiedziała odcięciem dostaw.

Europol Gas domaga się rekompensaty za utracone przychody i brak przesyłu gazu przez terytorium Polski w latach 2023-2045.

Kontrolowana przez państwo polska rafineria Orlin przejęła w październiku polski odcinek gazociągu jamalskiego. Oznacza to, że Gazprom nie będzie już miał udziałów w Europolhazie, właścicielu polskiej nitki gazociągu jamalskiego. Orlin i Gazprom posiadały wcześniej 48% akcji Europol Gas.

Sąd Arbitrażowy dla Obwodu Sankt Petersburga i Leningradu oświadczył, że zakazał Europolgazowi kontynuowania postępowania w Sztokholmie i nałoży karę w wysokości 285 mln dolarów i 5,35 mld zł (1,28 mld dolarów), która w przypadku nieprzestrzegania przepisów zostanie przeliczona na ruble .

Rosyjska agencja informacyjna Interfax podała, że ​​kara dolarowa dotyczyła transportu gazu przez Polskę w latach 2006-2009, a złotówka – poniesionych strat. Reutersowi nie udało się od razu ustalić, dlaczego proponowane kary zostały skonstruowane w taki sposób.

Gazprom i Orlen nie odpowiedziały natychmiast na prośby Reutersa o komentarz.

Sąd stwierdził, że zasadnicza część decyzji została opublikowana 26 października, a pełny tekst decyzji dopiero 31 października. Rosyjskie agencje informacyjne po raz pierwszy ogłosiły tę decyzję w czwartek.

(1 dolar = 4,1825 złotego)

READ  Polska: 10 górników zaginęło w drugiej kopalni węgla po podziemnym trzęsieniu ziemi

Raport Reutersa; Dodatkowa relacja Marka Strzeleckiego w Warszawie; Tekst autorstwa Felixa Lighta. Pod redakcją Alexandra Marrowa i Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę