Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Polska nie zapłaci” – powtarza premier RP Lapidowa krytyka prawa restrukturyzacyjnego

„Polska nie zapłaci” – powtarza premier RP Lapidowa krytyka prawa restrukturyzacyjnego

Polski premier Matteo Morawecki w piątek zaatakował izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jaira Lapidita za nazwanie nowego polskiego prawa blokującego roszczenia reorganizacyjne Polski „niemoralnym”.

Zapytany o komentarze na konferencji prasowej Moraviski, nie mówiąc wprost, powiedział: „Dopóki jestem premierem, mogę tylko powiedzieć, że Polska nie zapłaci za niemieckie zbrodnie: złotówki, euro, dolary. ”

Ustawa, przyjęta przez polską państwową agencję informacyjną BAP w czwartek wieczorem z 309 głosami, zerem głosów i 120 głosami, wyznacza 30-letni termin na odzyskanie przez Żydów mienia zagarniętego przez nazistowskie siły niemieckie, zasadniczo odwołując się do roszczeń odszkodowawczych z II wojny światowej lub przeszłe decyzje, które uniemożliwiają jakikolwiek świat. Obecnie mówi się, że ustawa została zatwierdzona przez polski Senat, po tym, jak została znowelizowana przez Izbę Gmin w ramach polskiego parlamentu.

Lapidte powiedział w czwartek, że projekt ustawy jest „hańbą, która nie zniszczyła pamięci o okrucieństwie ani masakrze”.

„To straszna niesprawiedliwość i upokorzenie, które zaszkodzi prawom ocalałych z Holokaustu, ich spadkobiercom i członkom społeczności żydowskich, które są w Polsce od setek lat” – powiedział Lapid w oświadczeniu. „Wtedy to po prostu dotarło do nas. To niemoralne prawo poważnie wpłynie na stosunki między narodami. ”

Otrzymuj czasy codziennej edycji Izraela przez e-mail i nigdy nie przegap naszych najlepszych historii

Lapidte powiedział, że lekceważenie przez Polskę nieograniczonej Deklaracji Teresy z 2009 r., która określa wytyczne dotyczące restrukturyzacji własności podczas Holokaustu, było „niezwykle niepokojące i poważne”.

„Rząd izraelski będzie stanowić bastion ochrony pamięci o Holokauście oraz honoru i własności ocalałych z Holokaustu” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych Jair Lafidge uczestniczy w cotygodniowym posiedzeniu gabinetu 20 czerwca 2021 r. w Kancelarii Premiera w Jerozolimie. (Emmanuel Dunant / Basen / AFP)

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało, że uwagi Lapida dotyczące projektu ustawy były błędne.

READ  Wicker chwali Węgry i Polskę za ich wkład w Afganistanie

„Te komentarze wskazują na fakty i nieznajomość polskiego prawa” – powiedział resort w komunikacie. „Polska w żaden sposób nie ponosi odpowiedzialności za Holokaust, okrucieństwo popełnione przez niemieckich okupantów na polskich obywatelach pochodzenia żydowskiego”.

Na tym zdjęciu z 5 lutego 2018 r. skrajnie prawicowe grupy demonstrują przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, wzywając prezydenta Andrzeja Dudę do podpisania ustawy ograniczającej przemówienie o Holokauście. (AP Photo / Czarek Sokołowski)

Ministerstwo stwierdziło, że nowa ustawa jest niekonstytucyjna i została uchwalona, ​​ponieważ jest „całkowitym naruszeniem prawa” ze względu na brak czasu na uchylenie wcześniejszych decyzji administracyjnych. .

Minister ds. Równości Społecznej Meerav Cohen, członek partii Yash Adit w Lapiden, również potępił polskich prawodawców za forsowanie ustawy.

„Polscy prawodawcy powinni pochylić głowy i wstydzić się działania, jakie podjęli dzisiejszego wieczoru” – napisał na Twitterze Cohen.

Według Ynetu prezydent Reuven Rivlin napisał w zeszłym tygodniu list do prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Rivlin napisał, że ustawa „znacznie przesłoniłaby nasze wspólne wysiłki na rzecz wzmocnienia stosunków między naszymi krajami i ochrony międzynarodowego partnerstwa”. „Ponieważ bardzo doceniam stosunki między nami, postanowiłem zaapelować do ciebie, aby twój szanowny rząd rozważył konsekwencje takiego ustawodawstwa”.

Charge de Affairs Pix Aliou z Ambasady USA w Warszawie podobno sprzeciwił się ustawie w liście do Marszałka Sejmu RP.

„Rozumiemy, że ten projekt ustawy nie dotrze do dużego odsetka roszczeń o przywrócenie lub odszkodowanie za mienie z czasów holokaustu lub komunizmu” – napisał Pix Aliu. Według Do Reutera.

6 lutego 2018 r. w Warszawie prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję o podpisaniu ustawy penalizującej niektóre wypowiedzi dotyczące Holokaustu. (Zdjęcie AP / Alik Keblis)

Rekonstrukcja Holokaustu w Polsce była niepopularna wśród wielu obywateli, a Duda prowadził kampanię przeciwko niej przed ponownym wyborem w zeszłym roku. Wielu obywateli polskich uważa, że ​​roszczenia powinny być kierowane tylko do nazistowskich Niemiec i że wyrządzanie przez Polskę jakichkolwiek szkód od czasu Holokaustu jest nierozsądne.

READ  Wygląda na to, że partia rządząca w Polsce zostanie wyrzucona

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie zwraca ani nie rekompensuje własności prywatnej skonfiskowanej przez nazistów lub znacjonalizowanej przez reżim komunistyczny.

Problemy restrukturyzacji Holokaustu i rewizjonizmu wielokrotnie wpływały na stosunki izraelsko-polskie. W 2018 r. Warszawa uchwaliła ustawę zakazującą oskarżania Polski lub nazistowskich Niemiec o współudział w zbrodniach wojennych. Ten ruch wywołał oburzenie w Izraelu, ale sytuacja w dużej mierze się skończyła, gdy Polska zgodziła się na zmianę prawa, aby usunąć wszelkie sankcje karne.

Czołowi historycy izraelscy argumentują, że Polska nadal próbuje ograniczyć antysemickie okrucieństwa popełniane przez Polaków przed, po i po II wojnie światowej.

JDA przyczyniło się do powstania tego raportu.

Jestem dumny, że pracuję dla Times of Israel

Powiem wam prawdę: życie tutaj w Izraelu nie zawsze było łatwe. Ale jest też pełen piękna.

Aby uchwycić problem tego niezwykłego miejsca, z dumą pracuję w Times of Israel z moimi kolegami, którzy przez cały dzień pracy wylewają z siebie serca.

Wierzę, że nasze sprawozdanie nadaje ważny ton uczciwości i godności w zrozumieniu tego, co naprawdę dzieje się w Izraelu. Potrzeba dużo czasu, zaangażowania i ciężkiej pracy naszego zespołu, aby to zrobić dobrze.

Twoje wsparcie poprzez członkostwo Czasy społeczności IzraelaPomaga nam kontynuować naszą pracę. Chcesz dołączyć do naszej społeczności już dziś?

Dzięki,

Sarah Duttil Singer, redaktorka ds. nowych mediów

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać

Jesteś poważny. Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, fascynujące lektury o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych organizacji prasowych nie stawiamy płatnej ściany. Ale ponieważ gazeta, którą tworzymy, jest droga, zapraszamy wybitnych czytelników Times of Israel, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

READ  Premier Polski wyraził przekonanie, że republikanie w USA nie wycofają się z Ukrainy

Do 6 dolarów miesięcznie może wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn podczas podziwiania Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać