Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rządząca w Polsce prawicowa koalicja traci większość parlamentarną

John Graphic, rzecznik głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że to „symboliczny moment”, że rząd stracił stabilną większość przez sześć lat.

Premier Polski Matos Moraveki rozmawia z dziennikarzami, przybywając drugiego dnia szczytu UE 25 czerwca 2021 r. do budynku Rady Europy w Brukseli w Belgii. (Reuters)

Rządząca w Polsce prawicowa koalicja straciła niewielką większość w parlamencie po tym, jak trzech deputowanych odeszło w wyniku krytyki decyzji rządu o pozbyciu się węgla i planu wyjścia z epidemii w kraju.

Nie oczekuje się jednak, że posunięcie to doprowadzi do upadku rządu premiera Matosa Moravekiego – w którym PiS jest silnym partnerem – ponieważ może on liczyć na poparcie niektórych małych lub opozycyjnych partii w decydującym głosowaniu.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała, że ​​ruchy opozycyjne przeciwko członkom gabinetu zostały odrzucone w niedawnym głosowaniu w parlamencie, co pokazuje, że wśród prawodawców jest wystarczające poparcie dla rządu.

„Nie mamy formalnej większości, ale liczy się sposób głosowania prawodawców” – powiedziała Cervinska.

Koalicja Prawa i Sprawiedliwości wraz z dwoma młodszymi partnerami ma obecnie 229 z 460 mandatów w izbie niższej parlamentu. Doszedł do władzy w 2015 roku i wygrał wybory w 2019 roku, kierując się agendą społeczną i konserwatywną.

Rząd jest w konflikcie z UE w wielu dziedzinach i domaga się swobody podejmowania decyzji przez jej 27 członków. .

John Graphic, rzecznik głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że to „symboliczny moment”, kiedy rząd stracił stabilną większość, którą posiadał przez sześć lat.

„Rząd stanie przed wieloma problemami, próbując uzyskać większość dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli naruszają one standardy konstytucyjne lub zasady prawa” – powiedział Graphic.

Ustawodawca Platformy Obywatelskiej Cesari Tomsik powiedział, że partia rozpocznie przygotowania do przedterminowych wyborów, ponieważ „erozja i upadek tej władzy odbywa się na naszych oczach”.

Czytaj więcej:
Polska jako pierwszy kraj NATO i UE zakupiła tureckie drony bojowe

Czytaj więcej: Prezydent Polski Duda wygrywa po raz drugi w starciach z Unią Europejską

Węgiel, Projekt Odbudowy Gospodarczej

Ustępujący deputowani Zibiknu Kirginsky, Makorsata Janovsky i Arkady Sartorisky są sfrustrowani decyzją rządu o wycofaniu węgla pomimo obietnic wyborczych.

Węgiel, który ma największą wartość dla środowiska, stanowi 65 proc. energii w Polsce.

Kyrzinski powiedział, że po-epidemiczny program ożywienia gospodarczego tego kraju kumulował wszystkie obciążenia finansowe dla małych firm, ponieważ korzystały na tym agencje rządowe.

„Z tego, co wiem, odejście od ideałów wzbudziło w wielu emocje i sprawiedliwość. Zachęcamy ich, aby do nas dołączyli” – powiedział Kirginski.

Do niedawna Koalicja była w konflikcie z UE w wielu kwestiach, od praworządności i niezależności sądownictwa po agendę klimatyczną, i była w stanie zapewnić sobie poparcie w Senacie poprzez przeforsowanie wszystkich swoich decyzji przez niższy Dom.

Jednak dopiero niedawno jej siła zaczęła słabnąć w wyniku walk o władzę i krytyki naruszania przez nią UE, co osłabiło pozycję międzynarodową Polski.

Czytaj więcej: Węgry i Polska zahamowały budżet naprawczy UE nad sekcją „rządy prawa”

Czytaj więcej: Rozpoczyna się Szczyt UE ds. Wirusowego Odzyskiwania Gospodarki .

Prawo i Sprawiedliwość zyskują coraz silniejsze poparcie

Sondaże prowadzone przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego zyskały jeszcze silniejsze poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, głównie ze względu na hojne świadczenia dla rodzin wielodzietnych i emerytów, a przede wszystkim za wspieranie tradycyjnych i narodowych wartości w narodzie katolickim.

Ale sondaże sugerują, że jeśli wybory odbędą się teraz, to nie uzyskają większości parlamentarnej.

W wyborach 2019 r. koalicja straciła większość w Senacie, gdzie ma 49 mandatów na 100. Kolejne wybory zaplanowano na 2023 rok.

Czytaj więcej: Całkowity zakaz aborcji w Polsce wywołuje nowe protesty

Czytaj więcej: Co musisz wiedzieć o protestach w Polsce

Źródło: TRTWorld i Agenci

READ  Polska mianuje nowego ambasadora na Ukrainie