Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska nie wykluczyła zamknięcia granic dla towarów z Ukrainy

Polska nie wykluczyła zamknięcia granic dla towarów z Ukrainy

Rząd w Warszawie nie wykluczył czasowego zamknięcia granicy dla towarów od sąsiada po tygodniach protestów polskich rolników przeciwko tanim produktom rolnym z Ukrainy.

Premier Donalda Tuska W środę w Warszawie poinformował, że jego rząd prowadzi rozmowy ze stroną ukraińską. Powiedział jednak, że zamknięcie granicy będzie jedynie środkiem tymczasowym.

„Jestem gotowy podejmować trudne decyzje, jeśli chodzi o granicę z Ukrainą i zawsze zgadzam się z Kijowem, aby nie było niepotrzebnych napięć. Musimy jednak znaleźć długoterminowe rozwiązanie” – dodał Tusk.

Rolnicy w Polsce od tygodni protestują przeciwko polityce rolnej UE i produktom rolnym z Ukrainy. Chcą zapobiec przedostawaniu się taniego ukraińskiego zboża na krajowy rynek polski.

Po inwazji Rosji na Ukrainę dwa lata temu Bruksela zawiesiła wszystkie cła i kontyngenty importowe z Ukrainy, aby pomóc gospodarce kraju.

W czwartek w Warszawie Tusk i minister rolnictwa Czesław Siegierski mają przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami organizacji rolników.

„Będziemy rozmawiać o ewentualnych dopłatach do zboża i innych działaniach mających na celu jak najszybszą sprzedaż polskiego zboża” – powiedział Tusk.

Rząd może pomóc w zakupie tego zboża, aby polskie zboże stało się atrakcyjniejsze cenowo od ukraińskiego – dodał.

Rolnicy machają i palą polskie flagi podczas demonstracji w Warszawie przeciwko polityce rolnej UE.  Zdjęcia Attila Husejnow/SOPA za pośrednictwem ZUMA Press Wire/dpa

Rolnicy machają polskimi flagami i palą je podczas demonstracji w Warszawie przeciwko polityce rolnej UE. Zdjęcia Attila Husejnow/SOPA za pośrednictwem ZUMA Press Wire/dpa

READ  Pomyślne doświadczenia Polski na rynku gazu otwierają przed Ukrainą nowe możliwości