Polska „nie może zaakceptować żadnych dyrektyw instytucji europejskich” w negocjacjach z Brukselą w sprawie otwarcia funduszu europejskiego – mówi jej minister ds. unijnych Simon Czynkowski Wellsack. Chociaż Warszawa jest skłonna pozostawić „trochę miejsca na elastyczność”, to nie „wycofa się” z pewnych „linii nie do pokonania”.
Jego komentarze nastąpiły po wizycie w Brukseli – pierwszej od nominacji w zeszłym miesiącu – podczas której Cynkowski spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Djurową i komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.
Potem Jourova Powiedział, że negocjacje „Konstruktywna” i że Polska zmierza „w dobrym kierunku”. Ostrzegł jednak, że Warszawa musi jeszcze „w pełni spełnić” postulaty Brukseli dotyczące uwolnienia prawie 36 mld euro środków na odbudowę popandemiczną, które zostały zamrożone ze względu na przepisy prawa.
Rozmawiając dziś rano z nadawcą Radio Jet, Chinkowski uderzył w inny ton niż Well Say. „Komisja przyjęła do wiadomości, że nasze stanowisko jest bardzo jasne i nie ustąpimy” – powiedział.
„Powiedziałem, że tam, gdzie są granice nieprzekraczalne: nie można wprowadzać nic niekonstytucyjnego, niczego, co podważa prerogatywy. [Polish] Prezydent wykracza poza to, mianując sędziów [EU] Kontrakty oparte na możliwościach europejskich firm – dodał.
Polski rząd od dawna twierdzi, że Komisja Europejska i Europejski Trybunał Sprawiedliwości Działając bezprawnie poza swoją zdolność prawną Próbując zmusić Polskę do cofnięcia niektórych reform sądownictwa wprowadzonych przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
Mówiły też dane PiS, w tym lider partii Jarosław Kaczyński. Zamknięcie sali dyscyplinarnej dla sędziów W lipcu Polska spełniła jeden z kluczowych warunków otwarcia zamrożonego funduszu. Jednak Komisja Europejska ma podkreślił Taka akcja nie wystarczy.
Szynkowski vel Sęk powiedział Radiu Zet, że jego zdaniem Polska spełniła wymogi prawne uzgodnione z Brukselą. Ale „w tym przypadku opinia Komisji Europejskiej jest inna”. Powiedział, że pozostawia to Polsce dwie możliwości.
Jednym z nich jest „zasadniczo stoimy na swoim i nic nie robimy, wiedząc, że ze strony Komisji nie ma woli realizacji naszego żądania zapłaty”. Lub „Ponownie badamy podejrzenia Komisji, wyjaśniając, które części są niedokładne i sprawdzamy, co jeszcze można zrobić z naszej strony”.
🎥 Minister T.S. europejski @SzSz_velSek początek: W czwartek znowu jadę do Brukseli. Ne moshemi kadzik chory na dyktat ze stroni instituci eurobejskich@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET #Rimanowski
Więcej tu ⬇️https://t.co/v13CVG03qg pic.twitter.com/1AO9BTaqqy
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) 15 listopada 2022 r
Rząd wybrał drugą drogę – dobrze powiedział Chinkowski. „Jesteśmy otwarci na elastyczność w niektórych szczegółach… w przestrzeni, która nie narusza naszej suwerenności i zasad”, ale „nie możemy przyjąć żadnych dyrektyw instytucji europejskich”.
Polska zrealizowała 95% [of its commitments agreed with the European Commission] Pozostałe 5 proc. jest gotowe do realizacji – dodał. Ale „czekamy na konkrety od Komisji Europejskiej” na temat tego, co jest wymagane.
Wyżsi rangą przedstawiciele PiS twierdzą, że wstrzymywanie przez Brukselę polskich pieniędzy nie wynika z prawdziwej troski o rządy prawa – do której, jak twierdzą, Warszawa i tak się odniosła – ale z jej powodu. Próba wymuszenia zmiany reżimuDoprowadził do władzy Donalda Tuska, lidera opozycji.
Zapytany przez Radio Zet, czy UE chce zastąpić obecny rząd Tuska, Szynkowski vel Sęk powiedział: „Takie słowa padły… często, widzę tam takie tendencje”.
Wezwał Komisję Europejską do wyjaśnienia. [EU post-pandemic recovery fund]z gotowością Komisji Europejskiej do jej skutecznego wdrożenia”.
Minister powiedział, że Polska ostatecznie złoży wniosek o otrzymanie środków tylko „jeśli będziemy pewni, że nie zostanie odrzucony”.
Urzędnik UE wstrzymuje się od głosu podczas ceremonii otwarcia tunelu w Polsce, zbudowanego w większości ze środków unijnych.
Rząd wcześniej zgodził się, aby mógł mówić. Ale ostatecznie zrobiły to tylko polskie władze, a biskup pobłogosławił tunel https://t.co/ekHv0K9Hpg
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 14 listopada 2022 r
Źródło głównego obrazu: Daniel Knapp / KBRM (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji Polityka zagraniczna, Europa polityczna, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher