Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Komisja twierdzi, że Polska zmierza w „właściwym kierunku”, ale musi „w pełni” spełnić żądania UE, aby odblokować fundusze

Komisja twierdzi, że Polska zmierza w „właściwym kierunku”, ale musi „w pełni” spełnić żądania UE, aby odblokować fundusze

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová przeprowadziła wczoraj „konstruktywne” rozmowy z polskim ministrem ds. europejskich Szymonem Szynkowskim vel Sękiem na temat odblokowania zamrożonych funduszy unijnych. Jednak chociaż Warszawa zmierza we „właściwym kierunku”, wciąż musi „w pełni” sprostać wymaganiom Brukseli, mówi Zorova.

Komisja wstrzymała prawie 36 mld euro środków na odbudowę po pandemii z Polski ze względu na obawy dotyczące praworządności, w szczególności niezawisłości sędziowskiej. Na początku tego roku było Dopuszczony do serii „Kamienie milowe”. Z polskim rządem odblokować pieniądze.

Gdy Warszawa próbowała sprostać tym żądaniom, zamykając swoją izbę dyscyplinarną dla sędziów, Jourova i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen wyjaśnione Nie wystarczy spełnić wszystkie kamienie milowe.

Po wczorajszym spotkaniu z Djurową w Brukseli Szymkowski powiedział Well-Sake, że chce poznać bardziej szczegółowo „wątpliwości po stronie Komisji Europejskiej, co oznacza, że ​​w tej chwili Komisja nie zadeklarowała gotowości finansowej do uruchomienia funduszu ratunkowego” ”.

„Myślę, że część z tych wątpliwości wyjaśniłem” – cytuje go PAP – „Jesteśmy gotowi do dialogu…[and] Pojednanie”

Ale „najbliższe dni pokażą, w jakim stopniu zapowiadana dziś przez przedstawicieli KE przejrzystość będzie realizowana w konkretnych działaniach i decyzjach” – zaznaczył Simkowski. Spotkał się z Komisarzem Unii Europejskiej ds. SprawiedliwościDidiera Reyndersa.

Tymczasem Zorova napisała na Twitterze o swoich „konstruktywnych” rozmowach z polskim ministrem. „To krok we właściwym kierunku i nie mogę się doczekać kontynuacji rozmowy” – dodał. „Kamienie milowe, zgoda [Polish] Rząd powinien się w pełni spotkać. Jesteśmy gotowi wspierać [Polish] Wysiłki, aby to osiągnąć”.

Wśród unijnych wymogów Izba Dyscyplinarna musi uchylać wcześniejsze wyroki skazujące sędziów. W zeszłym tygodniu Minister Finansów i Minister Polityki Regionalnej Krzeskors Buda, Potwierdził, że pozostało jeszcze pięć kamieni milowych (niektóre z nich nie są związane z wymiarem sprawiedliwości) Polska powinna się spotkać.

READ  Polska uzgodniła z Koreą Południową zakup 48 myśliwców i 180 czołgów

Jednak inne głosy z obozu rządzącego w Polsce miały mniej pojednawczy ton. Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej Polska wielokrotnie powtarza, że ​​spełniła już żądania UE A te pieniądze zostały teraz wstrzymane z powodów czysto politycznych.

Podobnie sojusznik rządu, prezydent Andrzej Duda, powiedział w zeszłym tygodniu, że Polska „okazała za dużo dobrej woli” w stosunku do Brukseli i powinna przestać próbować spełniać jej żądania otwarcia funduszu.

„Okazaliśmy UE za dużo dobrej woli” i kompromis jest daremny – mówi polski prezydent

Źródło głównego obrazu: KE – Usługa Audiowizualna, Unia Europejska, 2022