Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska nie podda się „mandatom UE” odblokowania zamrożonych funduszy, mówi minister UE

Polska nie podda się „mandatom UE” odblokowania zamrożonych funduszy, mówi minister UE

Polska „nie może zaakceptować żadnych dyrektyw instytucji europejskich” w negocjacjach z Brukselą w sprawie otwarcia funduszu europejskiego – mówi jej minister ds. unijnych Simon Czynkowski Wellsack. Chociaż Warszawa jest skłonna pozostawić „trochę miejsca na elastyczność”, to nie „wycofa się” z pewnych „linii nie do pokonania”.

Jego komentarze nastąpiły po wizycie w Brukseli – pierwszej od nominacji w zeszłym miesiącu – podczas której Cynkowski spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Djurową i komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.

Potem Jourova Powiedział, że negocjacje „Konstruktywna” i że Polska zmierza „w dobrym kierunku”. Ostrzegł jednak, że Warszawa musi jeszcze „w pełni spełnić” postulaty Brukseli dotyczące uwolnienia prawie 36 mld euro środków na odbudowę popandemiczną, które zostały zamrożone ze względu na przepisy prawa.

Komisja twierdzi, że Polska zmierza w „właściwym kierunku”, ale musi „w pełni” spełnić żądania UE, aby odblokować fundusze

Rozmawiając dziś rano z nadawcą Radio Jet, Chinkowski uderzył w inny ton niż Well Say. „Komisja przyjęła do wiadomości, że nasze stanowisko jest bardzo jasne i nie ustąpimy” – powiedział.

„Powiedziałem, że tam, gdzie są granice nieprzekraczalne: nie można wprowadzać nic niekonstytucyjnego, niczego, co podważa prerogatywy. [Polish] Prezydent wykracza poza to, mianując sędziów [EU] Kontrakty oparte na możliwościach europejskich firm – dodał.

Polski rząd od dawna twierdzi, że Komisja Europejska i Europejski Trybunał Sprawiedliwości Działając bezprawnie poza swoją zdolność prawną Próbując zmusić Polskę do cofnięcia niektórych reform sądownictwa wprowadzonych przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Polska pozwie Komisję Europejską, jeśli ta „nielegalnie” wstrzymuje środki

Mówiły też dane PiS, w tym lider partii Jarosław Kaczyński. Zamknięcie sali dyscyplinarnej dla sędziów W lipcu Polska spełniła jeden z kluczowych warunków otwarcia zamrożonego funduszu. Jednak Komisja Europejska ma podkreślił Taka akcja nie wystarczy.

READ  Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – mówi Tusk polskim kolegom – POLITICO

Szynkowski vel Sęk powiedział Radiu Zet, że jego zdaniem Polska spełniła wymogi prawne uzgodnione z Brukselą. Ale „w tym przypadku opinia Komisji Europejskiej jest inna”. Powiedział, że pozostawia to Polsce dwie możliwości.

Jednym z nich jest „zasadniczo stoimy na swoim i nic nie robimy, wiedząc, że ze strony Komisji nie ma woli realizacji naszego żądania zapłaty”. Lub „Ponownie badamy podejrzenia Komisji, wyjaśniając, które części są niedokładne i sprawdzamy, co jeszcze można zrobić z naszej strony”.

Rząd wybrał drugą drogę – dobrze powiedział Chinkowski. „Jesteśmy otwarci na elastyczność w niektórych szczegółach… w przestrzeni, która nie narusza naszej suwerenności i zasad”, ale „nie możemy przyjąć żadnych dyrektyw instytucji europejskich”.

Polska zrealizowała 95% [of its commitments agreed with the European Commission] Pozostałe 5 proc. jest gotowe do realizacji – dodał. Ale „czekamy na konkrety od Komisji Europejskiej” na temat tego, co jest wymagane.

Wyżsi rangą przedstawiciele PiS twierdzą, że wstrzymywanie przez Brukselę polskich pieniędzy nie wynika z prawdziwej troski o rządy prawa – do której, jak twierdzą, Warszawa i tak się odniosła – ale z jej powodu. Próba wymuszenia zmiany reżimuDoprowadził do władzy Donalda Tuska, lidera opozycji.

Blokowanie funduszy unijnych to „próba zachodnich elit wpłynięcia na wybory w Polsce” – mówi prezydent

Zapytany przez Radio Zet, czy UE chce zastąpić obecny rząd Tuska, Szynkowski vel Sęk powiedział: „Takie słowa padły… często, widzę tam takie tendencje”.

Wezwał Komisję Europejską do wyjaśnienia. [EU post-pandemic recovery fund]z gotowością Komisji Europejskiej do jej skutecznego wdrożenia”.

READ  Czy Polska widziałaby postępową politykę zdrowotną przy nowym rządzie Tuska? : Wysłanie ludzi

Minister powiedział, że Polska ostatecznie złoży wniosek o otrzymanie środków tylko „jeśli będziemy pewni, że nie zostanie odrzucony”.

Źródło głównego obrazu: Daniel Knapp / KBRM (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)