Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Atak rakietowy w Polsce: oświadczenie ministra spraw zagranicznych, listopad 2022 r

Atak rakietowy w Polsce: oświadczenie ministra spraw zagranicznych, listopad 2022 r

Dziękuję Pani Wicemarszałek, za pozwoleniem zdam relację z ataku rakietowego w Polsce w nocy.

Wczoraj wieczorem około godziny 19:00 czasu lokalnego w wiosce we wschodniej Polsce, około 4 mil od granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji rakiet, w wyniku której zginęło 2 cywilów, a 4 zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału na granicy z Ukrainą.

Zaraz po otrzymaniu raportu skontaktowałem się z moim polskim odpowiednikiem, aby wyrazić współczucie i solidarność Wielkiej Brytanii – i mam nadzieję, że cała Izba podziela to zdanie – i zaoferować praktyczne wsparcie.

Rozmawiałem z moim szczerym przyjacielem, premierem, podczas rozmowy trójstronnej z moim prawym, szanownym przyjacielem, sekretarzem obrony, kiedy premier uczestniczył w szczycie G20 w Indonezji.

Mój szanowany przyjacielu Premier natychmiast zadzwonił do polskiego prezydenta Dudy Aby przekazać Wielkiej Brytanii kondolencje z powodu tragicznej śmierci i zapewnić go o naszym niezachwianym wsparciu dla zagorzałego sojusznika z NATO.

Mój szanowany przyjacielu Następnie premier rozmawiał z prezydentem Zełenskim Oprócz omówienia ostatniej sytuacji prezydent Biden wziął udział w spotkaniu ad hoc przywódców G7 w celu omówienia zmieniającej się sytuacji.

Dziś rano rozmawiałem z polskim ministrem spraw zagranicznych i doceniam zdecydowaną, stanowczą, ale spokojną, profesjonalną reakcję Polski na zaistniałą sytuację.

Mądrze jest poinformować dom, że wszystkie szczegóły incydentu nie są jeszcze kompletne, ale dziś rano Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, cytuję: „Nic nie wskazuje na to, że to była konsekwencja. Celowy atak”.

Powiedział, że prawdopodobnie było to spowodowane wystrzeleniem ukraińskiego pocisku obrony powietrznej w celu obrony terytorium Ukrainy przed rosyjskim atakiem rakietowym, i cytuję ponownie.

Wielka Brytania jest gotowa poprowadzić polskie śledztwo i udzielić wszelkiej praktycznej lub technicznej pomocy w ustaleniu, co dokładnie się stało.

W międzyczasie nie będziemy się spieszyć z osądem: nasza odpowiedź zawsze będzie oparta na faktach.

Ale Izba nie ma wątpliwości, że barbarzyńska inwazja Rosji na Ukrainę jest jedynym powodem, dla którego rakiety latają po europejskim niebie i eksplodują w europejskich wioskach.

READ  Rick Steves Europe: Historyczny, fascynujący Kraków w Polsce

Sekretarz generalny Stoltenberg miał absolutną rację, mówiąc, że to, co stało się dzisiaj w Polsce, „nie jest winą Ukrainy” i że „ostateczną odpowiedzialność ponosi Rosja”.

Wczoraj Putin przeprowadził jeden z najcięższych ataków od początku wojny, wystrzeliwując ponad 80 rakiet na ukraińskie miasta, niszcząc domy zwykłych rodzin, niszcząc krytyczną infrastrukturę narodową i pozbawiając miliony Ukraińców prądu i ciepła, gdy tylko zaczęła się zima. .

Brutalna kampania powietrzna to zemsta Putina za sukcesy Ukrainy na polu bitwy, które wyparły rosyjskie wojska z terytorium o powierzchni tysięcy mil kwadratowych.

Teraz próbuje złamać wolę narodu ukraińskiego, terroryzując go i wprawiając w drżenie z zimna i ciemności. Bez wątpienia poniesie porażkę w tym przedsięwzięciu

Ale właśnie dlatego Wielka Brytania pomaga Ukrainie wzmocnić jej obronę powietrzną. Dostarczyliśmy ponad 1000 pocisków ziemia-powietrze Dotychczas.

Wiem, że ta Izba będzie zjednoczona w naszym poparciu dla prawa Ukrainy do obrony swojego terytorium i ludności.

w poniedziałek, Podpisałem protokół ustaleń W ramach naszego zobowiązania w wysokości 10 milionów funtów na pomoc Ukrainie w odbudowie jej krytycznej infrastruktury energetycznej.

Tragiczny incydent w Polsce ostatniej nocy był ostatecznie wynikiem agresji Rosji na Ukrainę. To jedyna rzecz, która się wydarzyła, inaczej by się nie wydarzyła.

Dlatego Wielka Brytania i nasi sojusznicy solidaryzują się z Polską. Dlatego jesteśmy zdeterminowani, by wspierać Ukrainę, aż do zwycięstwa i odzyskania przez ten kraj niepodległości.

Pani wicemarszałek! Doceniam to sprawozdanie w Izbie.