Polska inflacja spadła z 4,7% do 4,4% r/rw czerwcu według szybkiego odczytu, wobec konsensusu 4,6%. Głównym czynnikiem był spadek inflacji bazowej z 4,0 do 3,5% r/r. Jednak inflacja pozostanie wysoka.
Znaczący spadek inflacji bazowej prawdopodobnie przyjmie z zadowoleniem bank centralny, który będzie chciał czekać z podwyżką stóp, jednak naszym zdaniem zbyt wcześnie. W czerwcu 2020 r. inflacja bazowa wzrosła o 0,7% miesiąc do miesiąca, tworząc wysoki benchmark na czerwiec 2021 r.
Wysoka baza 2020 była wynikiem kilku czynników, w tym statystycznego uwzględnienia danych GUS (wiele miejsc jest nadal zamkniętych, więc nie można było uzyskać realnych cen), które mogły mieć przesadzoną dynamikę cen w niektórych kategoriach w 2020 roku, ponowne otwarcie Częściowo w gospodarce, w niektórych nagły skok cen, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, a w innych podwyżki kosztów wywozu śmieci.
Czynniki te nie powtórzyły się w tym roku na taką samą skalę, jednak inne czynniki prawdopodobnie wpłyną na wzrost cen bazowych w nadchodzących miesiącach. Stłumiony popyt nie został jeszcze w pełni uwolniony, jak dotąd większość ożywienia w pierwszej połowie 2015 r. pochodziła z silnej produkcji.
Jesienią powinny zacząć się pojawiać pieniądze z Funduszu Naprawczego, a od stycznia 2022 r. zarobki przed inwestycjami (dla osób o niskich i średnich dochodach) zmniejszą się zgodnie z reformą polskiego New Deal, co powinno utrzymać popyt konsumpcyjny na wysokim poziomie. poziom w nadchodzących kwartałach.
Podaż będzie miała trudności z nadążaniem za rosnącym popytem. Ponadto firmy borykają się z presją kosztową ze względu na wysokie ceny surowców, niedobory niektórych podzespołów (np. układów scalonych) oraz braki kadrowe. . Są w stanie przenieść wyższe koszty na ceny dóbr finalnych.
Spodziewamy się, że CPI osiągnie średnio 4,2% r/r w 2021 r. i 3,8% w 2022 r.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex