Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Słowacja nadal będą wspierać Ukrainę po wyborach

Polska i Słowacja nadal będą wspierać Ukrainę po wyborach

Napisane przez Jacoba Gronholta Pedersena

KOPENHAGA (Reuters) – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził w piątek pewność, że Polska i Słowacja będą nadal wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją po zbliżających się wyborach, pomimo niedawnej ostrej retoryki wobec Kijowa.

Polska, która 15 października wybiera nowy parlament, oświadczyła w zeszłym tygodniu, że nie będzie już zgadzać się na dostawy nowych dostaw broni na Ukrainę, lecz skupi się na odbudowie swoich zapasów.

Polska, członek NATO, do niedawna była postrzegana jako jeden z najsilniejszych sojuszników Ukrainy w wojnie z Rosją, ale stosunki uległy pogorszeniu od czasu decyzji Polski o przedłużeniu zakazu importu ukraińskiego zboża.

„Spodziewam się i jestem pewien, że Ukraina i Polska znajdą sposób na rozwiązanie tych problemów bez negatywnego wpływu na wsparcie wojskowe dla Ukrainy” – powiedział Stoltenberg agencji Reuters w wywiadzie w Kopenhadze.

Członek NATO, Słowacja, jest także zagorzałym sojusznikiem Ukrainy, wysyłając swojemu wschodniemu sąsiadowi sprzęt wojskowy, w tym myśliwce MiG-29 i system obrony powietrznej S-300.

Jednak lider opozycji i były premier Robert Fico, który prowadzi w sondażach przed sobotnimi wyborami, zapowiedział położenie kresu temu wsparciu wojskowemu.

„Bez względu na nowy rząd na Słowacji, będziemy nadal uczestniczyć w spotkaniach NATO. Jestem przekonany, że znajdziemy sposoby na dalsze zapewnianie wsparcia – tak jak to robiliśmy po każdych wyborach na Słowacji” – powiedział Stoltenberg. „Ten sojusz istnieje od początku wojny”.

(Raport: Jacob Gronholt Pedersen; redakcja: Alison Williams i Kevin Levy)

READ  Oceny, streszczenia i rozkłady zajęć w szkole średniej Alliance