Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę pod zarzutem szpiegostwa

Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę pod zarzutem szpiegostwa

WARSZAWA (Reuters) – Polska zatrzymała rosyjskiego zawodowego hokeistę pod zarzutem szpiegostwa, poinformowała w piątek prokuratura, opisując go jako 14 osobę aresztowaną w kręgu szpiegowskim.

Prokuratura poinformowała w oświadczeniu, że pierwszoligowy polski zawodnik został zatrzymany na Śląsku w południowej Polsce. Zawodnik i jego drużyna nie zostali publicznie ujawnieni. Prokuratura poinformowała, że ​​przybył do Polski w październiku 2021 r.

Polska, główny węzeł zachodnich dostaw wojskowych na Ukrainę, twierdzi, że stała się głównym celem rosyjskich szpiegów i oskarża Moskwę o próbę destabilizacji kraju.

„Rosyjscy szpiedzy padają jeden po drugim!” — napisał na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. „Szpieg, który pracował pod przykrywką sportowca, został złapany. Rosjanin był zawodnikiem klubu najwyższej klasy”.

Według prokuratury prowadził czynności polegające m.in. na identyfikacji infrastruktury krytycznej, za które otrzymywał zapłaty. Pozostanie w areszcie tymczasowym, grozi mu do 10 lat więzienia.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​Moskwa zażądała od Polski wyjaśnień w sprawie zatrzymania rosyjskich obywateli – podała agencja informacyjna RIA.

Polska poinformowała w marcu, że rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską działającą w kraju i zatrzymała dziewięć osób, które miały przygotowywać się do sabotowania i monitorowania tras kolejowych prowadzących na Ukrainę.

W kwietniu poinformował, że tworzy tymczasową 200-metrową strefę zamkniętą wokół terminalu LNG w Świnoujściu, powołując się na obawy dotyczące rosyjskiego szpiegostwa.

(Reportaż Alana Sharlicha; Dodatkowe reportaże Pawła Florkiewicza w Warszawie i Felixa Lighta w Tbilisi; Redakcja: Peter Graf)

READ  Zza odlewu gipsowego wyłania się nowa przyszłość umiejętności zawodowych