Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Policja Kapitolu wezwała Briana Jacka i pięciu innych organizatorów rajdu 6 stycznia

Domowa Komisja Specjalna do zbadania rebelii z 6 stycznia wydała wezwania do sądu dla byłego dyrektora politycznego Białego Domu Briana Jacka i pięciu innych osobistości Trump World zaangażowanych w planowanie wiecu w Ellipse, który poprzedził najgorszy atak na Kapitol od 1814 roku. Waszyngton.

Jack, który 6 stycznia był dyrektorem ds. politycznych prezydenta Donalda Trumpa, był podobno urzędnikiem Białego Domu odpowiedzialnym za ustawianie członków Kongresu w kolejce do przemówienia na wiecu „Save America”, na którym Trump pojawił się jako jeden z adresów. .

Jeden z mówców, Mo Brooks z Alabamy, powiedział słuchaczom, że 6 stycznia – dzień, w którym Kongres miał poświadczyć zwycięstwo w Kolegium Elektorów Prezydenta Joe Bidena – był „dzień, w którym amerykańscy patrioci zaczęli wypisywać nazwiska i kopać**”. Zaledwie kilka godzin przed tłumem szturmowali Kapitol, mając nadzieję na zatrzymanie wspólnej sesji Kongresu, na której Izba i Senat miały zakończyć pracę.

Dwóch innych adresatów wezwania to Robert „Bobby” Bede, Jr. i Max Miller, obaj pełniący służbę w Białym Domu Trumpa jako „zaawansowany” personel odpowiedzialny za planowanie i koordynację wydarzeń prezydenckich. Miller kandyduje obecnie jako wspierany przez Trumpa kandydat na miejsce w Ohio House, należące do reprezentanta Anthony’ego Gonzaleza, jednego z republikanów, którzy głosowali za drugim impeachmentem Trumpa.

Panowie Bill i Miller spotkali się z panem Trumpem 4 stycznia 2021 r., zaledwie kilka dni przed wiecem i następującymi po nim zamieszkami, zgodnie z listem do Millera od przewodniczącego-elekta Benny’ego Thompsona.

Zgodnie z listem, pan Miller był również odpowiedzialny za ingerowanie w urzędników National Park Service w celu uzyskania pozwolenia na budowę platformy raftingowej „Save America”, z której pan Trump, pan Brooks i inni przemawiali w Central Ellipse, co wymagało park, aby zignorować politykę, która zwykle zabrania umieszczania konstrukcji.W linii wzroku od balkonu Trumana w Białym Domu do pomnika Jeffersona.

READ  Po śmiertelnej strzelaninie w Long Island Stop & Shop aresztowany zostaje bandyta

Kolejne trio odbiorców wezwania sądowego podobno miało związek z planowaniem samego wiecu z 6 stycznia, w tym Brian Lewis, którego nazwisko widniało na pozwoleniu na wiec poza Kapitolem Stanów Zjednoczonych i którego wniosek o pozwolenie mówi, że wiec ma „nakłonić Kongres do unieważnienia głosów z państw, które dokonały nielegalnych zmian w zasadach głosowania podczas jej wyborów”; Phyllis Schlafly Szef Eagles Ed Martin. i Moms for America, Kimberly Fletcher.

Pan Martin, nieudany kandydat do Kongresu i prokurator generalny stanu Missouri, który służył jako szef sztabu byłego gubernatora stanu Missouri Matta Blunta i szef Partii Republikańskiej Missouri, był również zaangażowany w finansowanie protestów „Stop the Robbery”, które poprzedzały atak na Kapitol.

W oświadczeniu pan Thompson powiedział, że tych sześciu świadków, którzy ostatnio otrzymali wezwania, „najwyraźniej pracowało nad zorganizowaniem wieców w dniach 5 i 6 stycznia, z których niektórzy wydają się mieć bezpośredni kontakt z byłym prezydentem w sprawie zgromadzenia w Ellipse przed atakiem na Kapitol” .

„Komisja Specjalna oczekuje, że świadkowie dołączą do setek osób, które już współpracowały przy naszym dochodzeniu, gdy pracujemy nad dostarczeniem Amerykanom odpowiedzi na temat tego, co wydarzyło się 6 stycznia i zapewnieniem, że nic takiego jak ten dzień nigdy się nie powtórzy” – powiedział .