Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Plotki pojawiły się po tym, jak Xi Jinping nie wygłosił przemówienia programowego w BRICS  Xi Jinping

Plotki pojawiły się po tym, jak Xi Jinping nie wygłosił przemówienia programowego w BRICS Xi Jinping

Chiński przywódca Xi Jinping nieoczekiwanie opuścił we wtorek zaplanowane przemówienie na głównym wielostronnym forum biznesowym w Republice Południowej Afryki.

W poniedziałkowy wieczór Xi przybył do Johannesburga na szczyt BRICS. Jest to jego druga podróż międzynarodowa w tym roku, po marcowej wizycie w Moskwie. Na asfalcie powitał go prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa.

Zgodnie z harmonogramem szczytu oczekuje się, że Xi we wtorek weźmie udział w forum i wygłosi uwagi z innymi przywódcami. Zamiast tego jego przemówienie odczytał minister handlu Wang Wentao.

Xi wziął później udział w kolacji na szczycie, ale nie podano powodu, dla którego nie wygłosi przemówienia. Jak wynika z artykułów w mediach państwowych i postów w mediach społecznościowych, decyzja ta została podjęta w ostatniej chwili Z chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Głośnik został rozłożony, jakby sam go podał.

Niektórzy chińscy obserwatorzy spekulują, czy coś było „nie tak” lub czy Xi był przejściowo chory, ale jest mało prawdopodobne, aby padły wyjaśnienia.

Bill Bishop, autor popularnego biuletynu poświęconego sprawom chińskim Sinocism, zauważył, że w tym miesiącu minął już długi okres bez publicznych wystąpień Xi, co wydawało się „trochę dziwne”.

„Ta podjęta w ostatniej chwili decyzja o pominięciu forum biznesowego wydaje się jeszcze bardziej dziwna. Wobec braku jakichkolwiek przydatnych informacji z Chińskiej Republiki Ludowej [People’s Republic of China] „Plotki o reżimie się rozniosą” – powiedział.

Projekt Chinese Global South Project zwrócił uwagę, że jest to druga niewyjaśniona nieobecność chińskiego urzędnika po nieobecności byłego ministra spraw zagranicznych Chen Ganga, który od miesięcy nie pojawiał się publicznie, na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych BRICS w zeszłym miesiącu.

powiedzieć [Xi’s absence] To niezwykłe i nie do opisania, ponieważ chińscy przywódcy nigdy nie przegapią tak szczegółowo zaplanowanych wydarzeń, jak to”.

READ  Europejscy członkowie rodziny królewskiej przybywają do Aten, aby wziąć udział w pogrzebie byłego króla Grecji
Chiński minister handlu Wang Wentao czyta przemówienie Xi Jinpinga do przywódców na szczycie BRICS. Zdjęcie: Jerome DeLay/AFP

Przemówienie wygłoszone przez Wanga obejmowało zawoalowane ataki na Stany Zjednoczone, w których opisano bezimienny kraj jako „mający obsesję na punkcie utrzymania hegemonii, [and] Zrobiła, co mogła, aby paraliżować rynki wschodzące i kraje rozwijające się.

„Ktokolwiek posuwa się naprzód, staje się celem zatrzymania. Ktokolwiek go dogoni, staje się celem przeszkody” – powiedział Wang w imieniu Xi.

Kraje BRICS – Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki – stanowią około 40 procent światowej populacji i jedną czwartą światowego PKB. Przywódcy wszystkich państw członkowskich obecni byli osobiście, z wyjątkiem Władimira Putina, któremu obecnie grozi nakaz aresztowania za zbrodnie wojenne wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

W szczycie uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu innych krajów, gdyż główni członkowie rozważają rozszerzenie swojego członkostwa.

Niektórzy członkowie, np. Chiny, dążą do zbudowania BRICS jako przeciwwagi dla bloków zachodnich, takich jak Grupa Siedmiu czy Grupa Dwudziestu, chociaż w grupie istnieje podział. Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powiedział we wtorek, że celem grupy nie jest konkurowanie z zachodnimi instytucjami. Przywódcy Indii, którzy mają często napięte stosunki z Chinami, również wahają się, czy wzmocnić pozycję Pekinu poprzez BRICS.