Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pence: „Historia pociągnie Trumpa do odpowiedzialności” za atak na Kapitol |  Wiadomości Donalda Trumpa

Pence: „Historia pociągnie Trumpa do odpowiedzialności” za atak na Kapitol | Wiadomości Donalda Trumpa

Były wiceprezydent Trumpa, Pence, wygłasza najsilniejszą jak dotąd naganę i ujawnia, że ​​może rzucić wyzwanie byłemu prezydentowi o nominację Republikanów.

Były wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że historia pociągnie byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do odpowiedzialności za jego rolę w ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych w 2021 r., oferując swoją najsilniejszą jak dotąd naganę swojemu byłemu szefowi.

„Prezydent Trump się mylił” – powiedział Pence w przemówieniu podczas dorocznej kolacji Gridiron Dinner w Waszyngtonie w sobotę.

„Nie miałem prawa unieważnić wyborów. Jego lekkomyślne słowa naraziły moją rodzinę i wszystkich na Kapitolu na niebezpieczeństwo. Wiem, że historia osądzi Donalda Trumpa.”

Uwagi te prawdopodobnie powiększą przepaść między dwoma byłymi kandydatami, którzy są w konflikcie, odkąd Pence odmówił przyłączenia się do wysiłków Trumpa, by obalić wyniki wyborów w 2020 roku i pozostać u władzy.

Niektóre z tysięcy osób, które szturmowały Kapitol Stanów Zjednoczonych 6 stycznia 2021 r., zażądały egzekucji Pence’a, zmuszając go do ucieczki w bezpieczne miejsce.

Pence był na Kapitolu, kiedy zwolennicy Trumpa wdarli się do budynku, próbując uniemożliwić Kongresowi poświadczenie wyników wyborów, w których Trump przegrał z Joe Bidenem.

Ponieważ wiceprezydent pełni konstytucyjną rolę przewodniczącego Senatu, Pence przewodniczyłby temu, co zawsze było ceremonialnym zadaniem zatwierdzania głosów Kolegium Elektorów w celu wyboru prezydenta i wiceprezydenta.

Trump już ogłosił zamiar kandydowania na nową kadencję jako prezydent w wyborach w 2024 r., a Pence zasugerował, że może wyzwać go do walki o nominację Republikanów.

Pence rzadko odnosił się do incydentu w następnych miesiącach, ale teraz nasilił krytykę uczestników zamieszek i zachowania swojego byłego szefa tego dnia.

Był bardzo krytyczny wobec zachowania Trumpa w ostatnich wywiadach medialnych. W swoich wspomnieniach wydanych w listopadzie oskarżył Trumpa o narażenie rodziny na niebezpieczeństwo.

„To, co stało się tego dnia, było hańbą” – powiedział. „Ironią przyzwoitości jest przedstawianie tego w inny sposób. Dopóki żyję, nigdy nie będę umniejszał odniesionych obrażeń, ofiar śmiertelnych ani bohaterstwa organów ścigania tego tragicznego dnia”.

READ  Wyłączenie ostatniego reaktora w Zaporożu na Ukrainie, pracownik | Ukraina