Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Państwa członkowskie wyraziły poparcie dla silnej ustawy o odtwarzaniu przyrody

Państwa członkowskie wyraziły poparcie dla silnej ustawy o odtwarzaniu przyrody

Dzień po osiągnięciu historycznej Konwencji o Różnorodności Biologicznej w Montrealu, ministrowie środowiska UE we wtorek (20 grudnia) wyrazili poparcie dla Ustawy o odtwarzaniu przyrody, która wyznaczyłaby prawnie wiążące cele w zakresie odtwarzania przyrody dla 20 procent obszarów lądowych i morskich Europy do 2030 r. .

„Nasza różnorodność biologiczna jest tym, z czego żyjemy i dlaczego się rozwijamy. Nadszedł czas, abyśmy postrzegali siebie jako część natury, a nie poza nią” – powiedział ministrom Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy UE i urzędnik ds. klimatu.

Na 15. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Różnorodności Biologicznej (COP15), nazwanej Globalną Ramą Różnorodności Biologicznej Kunming-Montreal, na cześć oficjalnych miast-gospodarzy w Chinach i Kanadzie, 196 krajów uzgodniło wymierne cele, takie jak ograniczenie stosowania pestycydów o 50 procent i wymóg ochrony 30 procent różnorodności biologicznej naukowiec. ekosystemów do 2030 r.

Finansiści będą musieli wycenić zasoby naturalne, którymi dysponują do tej pory Traktowano to jako bezpłatne. Rządy będą musiały wdrożyć środki i przepisy, aby osiągnąć te cele.

Ustawa Unii Europejskiej o odtwarzaniu przyrody, Opublikowane przez Komisję Unii Europejskiej W czerwcu 2022 r. podstawowe narzędzie legislacyjne do osiągnięcia tego celu w Europie. We wtorek państwa członkowskie po raz pierwszy wymieniły poglądy na temat proponowanej ustawy.

Prawo zobowiązuje państwa członkowskie po raz pierwszy prawnie do przywrócenia celów dla różnych ekosystemów, takich jak lasy, gleby i woda.

„Dziś [sends] „Silny sygnał, że UE jest na dobrej drodze do realizacji swoich ambicji związanych z ustawą o odtwarzaniu przyrody” – powiedziała we wtorek Sabine Lemans, dyrektor ds. różnorodności biologicznej w World Wildlife Fund. „Potrzebujemy szybkiego procesu przyjęcia tej ustawy. Przyroda na dużą skalę renowacja nie może czekać.” Szeroki „.

Luksemburg, Francja, Belgia, Estonia, Słowenia, Włochy, Dania i Niemcy poparły szybkie wdrożenie prawa, a niektóre z nich opowiadają się nawet za wyższymi celami niż obecny wniosek.

READ  Grupa NENT, Formuła 1 rozpoczyna partnerstwo na wyłączność w Polsce

„Myślę, że cele w zakresie odbudowy można przyspieszyć i musimy spojrzeć na odbudowę 100 procent zdegradowanych ekosystemów do 2050 r.”, powiedziała minister środowiska Luksemburga, Joelle Wilfering.

Obecna propozycja komisji wyznaczyła cel 90-procentowej renowacji do połowy stulecia.

Wezwała również do zwiększenia celów na gruntach rolnych w celu ochrony owadów zapylających i ptaków: „Będziemy musieli ciężko pracować, aby znaleźć równowagę z innymi interesami, ale musimy to zrobić teraz w bardzo istotny sposób, ponieważ korzyści będą 10-krotność kosztów”.

Jednak niektóre kraje wycofały się z obecnej propozycji, przy czym Węgry powołały się na brak środków dostępnych z UE w ramach budżetu UE na lata 2021-2027 na osiągnięcie krajowych celów w zakresie różnorodności biologicznej, a Polska na „niespójność” z celami klimatycznymi UE.

„Chcemy jednak ograniczyć użycie plastiku [under the proposed biodiversity rules] Ograniczamy użytkowanie terenów leśnych. Dokąd zawozimy materiały, które zastąpią tworzywa sztuczne – pytał polski minister zdrowia Adam Niedzielski?

„Proszę, proszę, nie stwarzajcie sprzeczności między odtwarzaniem przyrody a produkcją żywności i nie dajcie się oszukać, że istnieje sprzeczność” – powiedział Timmermans.

Następna dyskusja w Radzie Ministrów Środowiska zaplanowana jest na marzec 2023 r., a ostateczne porozumienie ma zostać przyjęte w czerwcu 2023 r. podczas rotacyjnej prezydencji szwedzkiej.