Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pakiet sankcji UE „bardzo, bardzo słaby”: polski premier

Premier Polski Mateusz Morawiecki przemawia podczas konferencji prasowej z premierem Danii po spotkaniu w zamku Christiansborg, budynku duńskiego parlamentu, w Kopenhadze, Dania, 23 lutego 2023 r. (Fot. Liselotte Saprow/Ritzau Scanbex/AFP)

KIJÓW: Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że ostatnie proponowane przez UE sankcje wobec Rosji są „zbyt miękkie, za słabe”, podczas wizyty na Ukrainie w rocznicę inwazji Moskwy.

W Brukseli europejscy dyplomaci mieli nadzieję ogłosić nowy pakiet sankcji z okazji pierwszej rocznicy, ale powiedzieli, że negocjacje utknęły w martwym punkcie z powodu sprzeciwu Polski.

„Jeśli chodzi o dziesiąty pakiet sankcji, to nie jesteśmy z niego zadowoleni, bo jest za słaby, za słaby. Proponujemy włączenie dodatkowych osób” – powiedział Moraviki w Kijowie.

„Od dawna proponowaliśmy włączenie dodatkowych rosyjskich produktów” – dodał.

Źródła dyplomatyczne w Brukseli skarżyły się, że polskie żądania surowszych środków opóźniają wdrożenie tego, co zostało określone jako wciąż „bardzo znaczny” pakiet.

Dziesiąta runda sankcji zamrozi należące do UE aktywa trzech rosyjskich banków, nałoży ograniczenia eksportowe na towary o wartości 11 miliardów euro (11,6 miliardów dolarów) rocznie i uderzy w irańskich producentów dronów zaopatrujących Moskwę.

Ale dyplomaci powiedzieli AFP, pod warunkiem zachowania anonimowości, że Polska też chce zakazu importu kauczuku syntetycznego używanego do produkcji opon z Rosji.

Włochy chcą długiego okresu przejściowego przed wprowadzeniem tego zakazu, aby dać przemysłowi oponiarskiemu czas na znalezienie nowych dostawców, a spór utknął w martwym punkcie.

Opóźnienie Polski, narzekał jeden z dyplomatów, było „konsekwencją Europy”, ponieważ Wielka Brytania i Stany Zjednoczone mogły szybciej ogłosić swoje ostatnie sankcje.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda również wyraził zaniepokojenie, że unijny plan nie wystarczy.

„Zawsze spodziewałem się ostrzejszych sankcji… które będą miały większy wpływ na rosyjską gospodarkę” – powiedział dziennikarzom w piątek.

READ  Czeski Bank Wsparcia Eksportu przeznacza 300 milionów dolarów na wpompowanie go na rynek egipski

Nauseda powiedział, że spodziewał się nałożenia sankcji na rosyjską firmę energetyczną Rosatom.

„Do tej pory nie było to możliwe ze względu na pewne zastrzeżenia niektórych krajów, które mają stosunki z Rosją w sprawie energii jądrowej” – powiedział.

„Ale jesteśmy cierpliwi i wierzymy, że lekkie skrzepy spadły na dęby. To zdarzyło się w przeszłości”.

Bruksela miała nadzieję ogłosić swoje sankcje w późny czwartek i opublikować szczegóły następnego dnia, ale rozmowy utknęły w martwym punkcie bez porozumienia w piątek.