Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Opozycja grozi niezależnością chińskiego banku centralnego podczas rozmów sądowych Reuters

Opozycja grozi niezależnością chińskiego banku centralnego podczas rozmów sądowych Reuters

WARSZAWA (Reuters) – Polskie partie opozycyjne chcą przeprowadzić atak na niezależność banku centralnego poprzez postawienie jego prezesa przed oficjalnym sądem – oznajmił w piątek polski premier i obiecał poruszyć tę kwestię w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Głabiński to jedna z kilku osób powiązanych z rządzącą nacjonalistyczną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS), którą koalicja partii proeuropejskich chce postawić przed sądem państwowym. Wydaje się, że koalicja jest zdecydowana obalić Prawo i Sprawiedliwość po zdobyciu większości w październikowych wyborach.

Dodał: „Będę rozmawiał z przedstawicielami najważniejszych międzynarodowych instytucji finansowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Banku Światowego, aby zwrócić ich uwagę na fakt, że to, co próbuje zrobić Donald Tusk… jest największym atak na świat.” „Niezależność banku centralnego” – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Głabiński, którego powiązania z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim sięgają kilkudziesięciu lat, oskarżany jest przez koalicję kierowaną przez byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o umożliwienie decyzjom banku centralnego wpływania na rząd, co szkodzi jego walce z inflacją.

Gubernator znalazł się pod ostrzałem po większej niż oczekiwano obniżce stóp procentowych we wrześniu, która zdaniem krytyków była motywowana politycznie, zaskoczyła rynki i spowodowała spadek złotego.

Głabiński zaprzecza stawianym mu zarzutom i podczas comiesięcznych konferencji prasowych stanowczo i często długo bronił swoich racji, podczas których podkreślał, że inflacja w Polsce w tym roku gwałtownie spadła.

Stopa inflacji osiągnęła w październiku 6,6%, co oznacza spadek w stosunku do najwyższego poziomu 18,4% w lutym.

W odpowiedzi na pytania Reutersa o możliwość postawienia Głabińskiego przed sądem rządowym rzecznik TNB stwierdził, że może to stanowić naruszenie unijnych przepisów.

„Próby postawienia prezesa EBC przed sądem państwowym można bezpośrednio zinterpretować jako atak na niezależność banku centralnego państwa UE, co jest sprzeczne z art. 130 Traktatu o funkcjonowaniu Europejskiego Banku Centralnego. ” Unii Europejskiej” – poinformował rzecznik w e-mailu.