Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Omicron zmusza dostawców przestrzeni coworkingowych do ulepszania transakcji

Dostawcy przestrzeni coworkingowych coraz częściej oferują najemcom bardziej elastyczne plany subskrypcji, aby zachować konkurencyjność w ich wysoce ewoluującym hybrydowym modelu biznesowym pośród niepewności związanej z wariantem koronawirusa Omicron.

To sprytne posunięcie ze strony sektora, który odnotował ogromny spadek liczby potencjalnych klientów i zapytań w pierwszych dniach pandemii w 2020 r., kiedy większość firm przyjęła ostrożne podejście.

Okupanci stali się sceptycznie nastawieni do podejmowania długoterminowych zobowiązań od początku niedawnej epidemii Covid-19 związanej z wariantem wysoce zakaźnym.

„Widzimy, że wszyscy najemcy proszą teraz o elastyczność kontraktową – w umowie jest jasne, co stanie się w przypadku kolejnego zamknięcia”, powiedział Sumit Lakhani, szef marketingu Awfis w Space Solutions.

Przeczytaj także | Elastyczne przestrzenie robocze odnotowują zwiększone zapotrzebowanie mniejszych grup

Niektóre przestrzenie coworkingowe zaczynają nawet oferować zniżki na dłuższy okres ubezpieczenia. „Zaczynamy oferować elastyczność w zakresie krótszych okresów zamknięcia i niższych jednorazowych opłat za zakończenie połączenia, a także jesteśmy otwarci na wymagania klientów, co nie jest dostępne w przypadku tradycyjnych operatorów nieruchomości” – powiedział Sanjay Chatath, partner zarządzający w Incuspaze.

Przestrzenie coworkingowe, które wymagały od 200 do 250 miejsc na żądanie, teraz przyjmują mniejsze grupy, które potrzebują od 10 do 100 miejsc.

„Istnieje elastyczność pod względem wielkości zespołu. Nasz zespół składa się tylko z 10 do 15 członków i możemy korzystać z naszych przestrzeni coworkingowych w każdy dzień tygodnia” – powiedział Shelley, pracownik firmy architektonicznej Beta Makers Lab.

Inni proponują teraz przedłużenie najmu z miesiąca na miesiąc zamiast stałego okresu ubezpieczenia dla lokatora. „Dzięki temu najemca może wycofać się z umowy najmu z jednomiesięcznym wypowiedzeniem” – wyjaśnił Papaditya Basu, dyrektor ds. biznesu w firmie doradczej zajmującej się nieruchomościami Anarock Commercial.

Dostawcy powierzchni coworkingowych i deweloperzy zwiększyli elastyczność w radzeniu sobie z niepewnością związaną z Omicronem.

READ  Nowe rozpoznanie częstotliwości radiowych z kosmosu z kosmosu Kleosa - Mission as a Service - SatNews

Basu dodał na przykład, że dostawcy elastycznej powierzchni zwracają się do firm z branży nieruchomości z prośbą o podwojenie kaucji w czasie, aby zmniejszyć obciążenie finansowe na początkowym etapie.

Dzięki elastyczności nie ma sensu, aby lokatorzy zlecali całą nieruchomość menedżerom przestrzeni roboczej i wybierali hybrydowy model biznesowy, który jest ekonomiczny dla pracodawcy i pracownika.

„Deweloperzy i wynajmujący odpowiedzieli na żądania najemców, aby ułatwić zawieranie umów najmu, bezpłatnego okresu najmu i klauzul wypowiedzenia”, powiedział Vimal Nadar, starszy dyrektor i szef działu badań w Colliers India.

Dostawcy przestrzeni do pracy również przeszli na podejście uwzględniające ryzyko.

„Operatorzy rozważają teraz przejęcie nieruchomości tylko wtedy, gdy mają zabezpieczone 50% popytu”, powiedział Karan Singh Sodi, dyrektor generalny regionalny w Bombaju, z firmą doradczą JLL India.

Ta elastyczność kontraktowa ze wszystkich stron jest dobrą wiadomością dla sektora, który ma się podwoić w ciągu pięciu lat przy złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 15% z 35 milionów stóp kwadratowych.

Ostatnie transakcje w Bengaluru obejmują przeniesienie siedziby 3M do WeWork, zajęcie przez Morgan Stanley miejsc w CoWrks i Rakuten w Workspace, zauważyła Monjima Sen w poście na stronie internetowej JLL, dodając, że te transakcje „świadczą o tym, że sukces sektora jest tutaj, aby zostać i w locie”. Zrównoważony wzrost w mieście również po pandemii”.

Sprawdź najnowsze filmy DH tutaj