Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe badanie wykazało, że Księżyc oddala się od Ziemi, przez co dni stają się dłuższe

Naukowcy odkryli, że w miarę oddalania się Księżyca od Ziemi długość dnia powoli rośnie.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison ustaliła, że ​​w ciągu milionów lat przyciąganie grawitacyjne między Ziemią a jej jedynym naturalnym satelitą maleje.

Wydaje się, że awaria komunikacji spowodowała wolniejszy obrót naszej planety, co umożliwiło Księżycowi kołysanie się z prędkością ślimaka.

Po zbadaniu Księżyca w stosunku do Ziemi naukowcy doszli do wniosku, że ciało niebieskie oddala się z prędkością 3,82 cm rocznie.

Mówi się, że ten bardzo mały dryf oznacza, że ​​za 200 milionów lat dzień na Ziemi wydłuży się z 24 godzin do 25.

Mówiąc o odkryciach, współautor badania, profesor Stephen Myers z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, powiedział: „Kiedy Księżyc się oddala, Ziemia przypomina wirującą łyżwiarkę, która zwalnia wraz z wyciąganiem ramion”.

Oprócz przyjmowania założeń na temat tego, jak długo według nich będzie trwał dzień w odległej przyszłości, naukowcy dochodzą także do wniosku na temat długości dnia na Ziemi 1,4 miliarda lat temu.

Naukowcy przewidują, że ziemski dzień będzie ostatecznie trwał 25 godzin.  Źródło: NASA
Naukowcy przewidują, że ziemski dzień będzie ostatecznie trwał 25 godzin. Źródło: NASA

Wierzą, że kiedyś dzień na Ziemi trwał tylko 18 godzin.

Według raportu opublikowanego przez wspomnianą uczelnię wynika to z faktu, że Księżyc znajdował się znacznie bliżej planety i miał większy wpływ na sposób jej obrotu wokół własnej osi.

Aby wydobyć te informacje, naukowcy wykorzystali chronoastronomię – metodę łączącą teorię astronomiczną z obserwacjami geologicznymi.

Profesor Myers powiedział: „Jedną z naszych ambicji było wykorzystanie astronomii do określania czasu w odległej przeszłości w celu opracowania bardzo starożytnych geologicznych skal czasu”.

„Chcemy móc badać skały mające miliardy lat w podobny sposób, w jaki badamy współczesne procesy geologiczne”.

Badając osady z formacji skalnej sprzed 90 milionów lat, Myers i in. Uzyskali wgląd w to, jak ich zdaniem kiedyś wyglądał nasz Układ Słoneczny.

Profesor Alberto Malinferro, współautor badania, stwierdził, że chce głębiej przyjrzeć się dochodzeniu.

„W przyszłości chcemy rozszerzyć prace na różne okresy geologiczne” – powiedział.