Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowa technologia pozwoli ludziom rozmawiać ze swoimi zwierzakami, jak doktor Dolittle, ale jest pewien problem

Nowa technologia pozwoli ludziom rozmawiać ze swoimi zwierzakami, jak doktor Dolittle, ale jest pewien problem

Wysłane przez Britta Devore | opublikowany

Roberta Downeya Jr. w Doolittle

Jeśli ty, jak każdy właściciel zwierzaka, od dawna próbujesz komunikować się ze swoim najlepszym przyjacielem za pomocą dziecięcych głosów, ta aplikacja jest dla ciebie. Według badań opublikowanych w Current Biology (wg Nauka Alert), para neurobiologów postawiła hipotezę dotyczącą odpowiedzi dotyczącej przyszłości, w której ludzie będą mogli rozmawiać ze zwierzętami domowymi. Jeszcze na początku procesu badanie, nazwane „Dr. Doolittle Challenge”, może faktycznie stworzyć przepływ rozmowy między ludźmi a zwierzętami.

Naukowcy pracują nad sposobem wykorzystania sztucznej inteligencji, aby pomóc ludziom komunikować się ze zwierzętami.

Korzystając z programu opartego na sztucznej inteligencji (co nie powinno nikogo dziwić), naukowcy Yossi Yovel i Oded Rehavi z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu mają nadzieję utorować właścicielom drogę do rozmawiania ze swoimi zwierzętami domowymi. Dzięki zestawowi trzech głównych wyzwań naukowcy mają nadzieję przełamać bariery w tym, co uważa się za możliwe, jeśli chodzi o sposób komunikowania się z naszymi futrzastymi, pierzastymi przyjaciółmi i tak dalej.

Na początek duet uważa, że ​​aby rozmawiać ze zwierzętami domowymi, będziemy musieli polegać na własnych sygnałach komunikacyjnych zwierzęcia, co oznacza, że ​​​​kierujące sygnały ręczne nie będą już mogły grać. Następnym ważnym krokiem jest, aby zwierzęta używały tej komunikacji w różnych sytuacjach, a nie tylko w określonych sytuacjach, takich jak zaloty lub gdy ich życie jest zagrożone. Wreszcie, w ramach ostatecznego testu, należy ujawnić, że rozmowa toczy się jak między dwoma zwierzętami, a nie z kawałkiem sztucznej inteligencji.

Test teoretyczny z pszczołami miodnymi

Pyłek pszczeli

Przykładem takiej paplaniny generowanej przez sztuczną inteligencję jest badanie, w którym pszczoły miodne wykonują określony ruch ciała, aby powiedzieć innym w swojej kolonii, gdzie mogą znaleźć pożywienie. Po zbadaniu tego ruchu naukowcy byli w stanie odtworzyć wibracje za pomocą robotycznej pszczoły, aby powiedzieć prawdziwym pszczołom, gdzie mają się udać na następny posiłek. Jednak w kontekście rozmów o zwierzakach ten test nie trafił we wszystkie trzy punkty kontrolne wyzwania Dr. Dolittle.

To ogromny krok naprzód w badaniach nad zwierzętami, nawet jeśli niekoniecznie oznacza to, że zbliżamy się do dnia, w którym będziemy mogli rozmawiać z naszymi zwierzętami domowymi.

Chociaż testowi udało się oszukać pszczoły za pomocą sztucznie inteligentnej robotycznej kreatywności, nie był w stanie ominąć tego konkretnego połączenia — żerowania. O ile pomaga to w badaniach nad znalezieniem sposobu, w jaki ludzie mogą rozmawiać ze zwierzętami domowymi, to badanie trochę pomaga, ale nie zagłębia się w to, jak zwierzę czuje lub myśli poza podstawowymi potrzebami.

READ  Australijska blogerka sprzątająca, Liesl Elizabeth, dzieli się „geniuszem” podwojenia miejsca na swojej suszarce

Niezależnie od tego, jest to nadal ogromny krok naprzód w badaniach nad zwierzętami, nawet jeśli niekoniecznie oznacza to, że jesteśmy bliżej dnia, w którym będziemy mogli rozmawiać z naszymi zwierzętami domowymi. Tylko w ubiegłym roku nastąpił wzrost tego, co stało się możliwe w świecie technologii, jeśli chodzi o to, jak naukowcy mogą dostosować się do nowych form sztucznej inteligencji. Od ChatGPT po tworzenie botów coraz bardziej przypominających ludzi, a nawet klonowanie ludzi — jesteśmy u progu przełomu.

Dzięki scenom przedstawiającym, w jaki sposób możemy rozmawiać ze zwierzętami domowymi w przyszłości, istnieje duża szansa, że ​​naukowcy dowiedzą się, jak możesz przeprowadzić miłą rozmowę przy obiedzie ze swoim psem lub kotem.