Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niewykluczone, że w wyborach 15 października polska opozycja uzyska jednomyślną większość

Niewykluczone, że w wyborach 15 października polska opozycja uzyska jednomyślną większość

Ogólny widok polskiego parlamentu podczas sesji w Warszawie, 5 maja 2020 r. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta via Reuters Uzyskanie praw licencyjnych

WARSZAWA, 11 września (Reuters) – Z sondażu wynika, że ​​polskie partie centroprawicowe i lewicowe łącznie mogą zdobyć więcej mandatów w parlamencie niż jakakolwiek potencjalna koalicja rządzącej nacjonalistycznej Partii Prawa i Sprawiedliwości oraz skrajnie prawicowej Partii Konfederacji. Opublikowano w poniedziałek.

Rządząca od 2015 roku Partia Prawo i Sprawiedliwość wydaje się pozostać największą partią po wyborach 15 października, nie jest jednak jasne, czy uda jej się zapewnić sobie większość w wyborach zdominowanych m.in. standardów życia, bezpieczeństwa i demokracji.

Stawia to Konfederację w roli potencjalnego króla. Analitycy twierdzą, że partia wykorzystała rosnący gniew, zwłaszcza wśród młodych ludzi, w związku z – ich zdaniem – wysokimi podatkami i fatalną sytuacją gospodarczą.

Według sondażu IBRiS dla dziennika „Rzeczpospolita” przeprowadzonego w dniach 8–9 września PiS może liczyć na poparcie 33,2% wyborców, podczas gdy największe ugrupowanie opozycyjne – Koalicja Obywatelsko-Liberalna – 26%.

Jednak w przeciwieństwie do wielu ostatnich sondaży, CNT nie jest na trzecim miejscu – według sondażu skrajnie prawicowa partia zajmie piąte miejsce z 9,4%, nieznacznie wyprzedzając centroprawicową partię Trzecia Droga z 10,3%. i Partia Nowa Lewica z 10,3%. 10,1%.

„Decydujące znaczenie ma fakt, że poparcie dla Konfederacji spadło, a Nowa Lewica i Trzecia Droga utrzymały, a nawet nieznacznie zwiększyły swoje poparcie” – powiedział Rzeczpospolitej Jarosław Fleiss, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„Jest jasne, jak wynik konfederacji wpłynie na możliwość uzyskania większości po wyborach zaplanowanych na 15 października”.

(Raport: Alan Sharlish) Redakcja: Hugh Lawson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę