Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niewolnik rytmu: naukowcy twierdzą, że myszy nie mogą oprzeć się dobremu rytmowi |  Nauki

Niewolnik rytmu: naukowcy twierdzą, że myszy nie mogą oprzeć się dobremu rytmowi | Nauki

Muzyka sprawia, że ​​tracisz kontrolę Missy Elliot zaśpiewała kiedyś piosenkę, której prawie nie da się usłyszeć bez wskoczenia do środka. Naukowcy odkryli, że myszy również nie mogą się oprzeć rytmicznym uderzeniom, co pokazuje, jak instynktownie poruszają się w czasie w rytm muzyki.

Umiejętność ta była wcześniej uważana za wyjątkową ludzką zdolność, a naukowcy twierdzą, że odkrycie zapewnia wgląd w umysł zwierzęcia oraz pochodzenie muzyki i tańca.

„Myszy wykazywały wrodzony pokaz – to znaczy bez żadnego treningu lub wcześniejszego kontaktu z muzyką – synchronizację impulsów” – powiedział dr Hirokazu Takahashi z Uniwersytetu Tokijskiego.

„Muzyka silnie przyciąga mózg i ma głęboki wpływ na emocje i funkcje poznawcze” – dodał.

Choć były już pokazy zwierząt tańczących przy muzyce – TikTok ma wiele przykładów – badanie jest jednym z pierwszych naukowych badań tego zjawiska.

W badaniu opublikowanym w Science Advances 10 myszy wyposażono w miniaturowe bezprzewodowe akcelerometry do pomiaru najmniejszych ruchów głowy. Następnie zagrano jednominutowe fragmenty sonaty Mozarta na dwie figury fortepianowe w D-dur, w czterech różnych tempach: 75%, 100%, 200% i 400% tempa oryginalnego. Wzięło w nim również udział dwudziestu ludzkich ochotników.

Naukowcy sądzili, że to możliwe, że myszy preferują szybszą muzykę, ponieważ ich ciała, w tym bicie serca, biegły w szybszym tempie. Natomiast stała czasowa mózgu jest zaskakująco podobna u wszystkich gatunków.

Jednak wyniki pokazały, że zarówno myszy, jak i ludzie mieli idealną synchronizację tempa, gdy muzyka mieściła się w zakresie 120-140 uderzeń na minutę (bpm) – blisko oryginalnej formuły Mozarta 132 uderzeń na minutę – co wskazuje, że dzielimy „wspaniały ustawienie.”, aby uderzyć w rytm. Zespół odkrył również, że myszy i ludzie potrząsali głowami do rytmu w podobnym rytmie, a poziom potrząsania głową zmniejszał się wraz ze wzrostem prędkości muzyki.

„Nasze wyniki wskazują, że optymalny rytm synchronizacji rytmu zależy od stałego czasu w mózgu” – powiedział Takahashi.

Zespół planuje teraz zbadać, w jaki sposób inne cechy muzyczne, takie jak melodia i harmonia, odnoszą się do dynamiki mózgu. „Ponadto, jako inżynier, jestem zainteresowany wykorzystaniem muzyki do szczęśliwego życia” – powiedział Takahashi.

READ  Europejski pocisk rakietowy Ariane-5 kończy ostateczny start