Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemiecka rafineria w Schwedt nie potrzebuje już rosyjskiej ropy po polskiej umowie na dostawę – niemiecki urzędnik

Niemiecka rafineria w Schwedt nie potrzebuje już rosyjskiej ropy po polskiej umowie na dostawę – niemiecki urzędnik

BERLIN (Reuters) – Niemiecka rafineria w Schwedt nie będzie już potrzebować rosyjskiej ropy po tym, jak Polska zobowiązała się zapewnić wystarczającą ilość dostaw, aby od stycznia działać z 70-procentową wydajnością, powiedział w czwartek urzędnik niemieckiego Ministerstwa Gospodarki.

Berlin dąży do wyeliminowania importu rosyjskiej ropy do końca roku zgodnie z unijnymi sankcjami i od miesięcy współpracuje z Polską w celu zabezpieczenia dostaw dla Schwedt, który dostarcza 90% paliw Berlina.

Ministrowie obu krajów powiedzieli na początku tego miesiąca, że ​​obie strony chcą zapewnić odpowiednie zaopatrzenie w ropę naftową polskich rafinerii w Gdańsku i Płocku oraz niemieckich rafinerii w Schwedt i Leona pod Lipskiem.

Jak powiedział Michael Kellner, minister stanu w niemieckim Ministerstwie Gospodarki: „Polska chce zrobić z nami ten krok”. A Niemcy będą dążyć do zwiększenia dostaw z innych miejsc, w tym z Kazachstanu. „Bezpieczeństwo dostaw może być zagwarantowane, dlatego gwarantujemy kontynuację prac w Schwedt” – powiedział parlamentowi.

Źródło zaznajomione z negocjacjami po stronie polskiej powiedziało, że oferta dostaw przewiduje rozładunek od przyszłego roku dwóch do trzech ładunków statków przewożących 100 000 ton nierosyjskiej ropy miesięcznie do Schwedt w Gdańsku.

Oznaczałoby to około 3,5 miliona ton rocznie, podało źródło, a reszta pochodziła przez Rostock nad Morzem Bałtyckim.

Schwedt był wówczas w stanie zaspokoić potrzeby regionu berlińskiego, zaopatrując blisko 600 niemieckich stacji benzynowych należących do polskiej firmy Orlin. (PKN.WA) I zapewnić niektóre rodzaje paliwa dla regionu zachodniej Polski, powiedziało źródło.

Niemcy we wrześniu przejęły kontrolę nad rafinerią w Schwedt, której większość należała do rosyjskiego Rosniefti (ROSN.MM)W ramach działań wspierających zaopatrzenie kraju w energię.

Rosneft umieścił Deutschland pod zarządem niemieckiego regulatora przemysłu, ale Rosnieft nadal posiada 54,17% rafinerii. Współudziałowcami Schwedt są duże koncerny paliwowe Shell (zbieg okoliczności) z udziałem 37,5% oraz włoski Eni (ENI.MI)która posiada 8,33%.

READ  UE zgadza się na maksymalną cenę 60 dolarów za rosyjską ropę, a Polska popiera to porozumienie

Dodatkowe relacje Christiana Kremera i Marka Strzeleckiego, scenariusz: Kirsty Knoll, montaż: Rachael Moore, Matthias Williams i Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.