Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niedobory energii elektrycznej w Chinach uderzają w domy i fabryki, budząc obawy o globalną podaż | Chiny

Pogłębiający się niedobór prądu w północno-wschodnich Chinach pozbawił domy prądu i wstrzymał produkcję w wielu fabrykach, podczas gdy niektóre sklepy działają przy świecach jako ekonomiczne żniwo rosnącego stresu.

Mieszkańcy na północnym wschodzie, gdzie jesienią spadają temperatury, zgłaszali przerwy w dostawie prądu i apelowali do rządu w mediach społecznościowych o przywrócenie dostaw.

Reglamentacja została wprowadzona w godzinach szczytu od zeszłego tygodnia, podczas gdy mieszkańcy miast, w tym Changchun, powiedzieli, że cięcia mają miejsce wcześniej i potrwają dłużej, podały państwowe media.

Kryzys energetyczny Chin, spowodowany ograniczonymi dostawami węgla i zaostrzonymi normami emisyjnymi, zaszkodził produkcji w przemyśle w wielu regionach i stanowi zagrożenie dla Już podkreślał globalne łańcuchy dostaw.

Producenci stoją w obliczu bieżących niedoborów procesorów, zakłóceń w wysyłce i innych bieżących skutków globalnych podróży i zamknięcia handlu w celu zwalczania pandemii koronawirusa.

Na północnym wschodzie fabryki przestały działać, aby uniknąć przekroczenia limitów zużycia energii narzuconych przez Pekin w celu zwiększenia wydajności. Ekonomiści i grupa zajmująca się ochroną środowiska twierdzą, że producenci wykorzystali tegoroczny kontyngent szybciej niż planowano, ponieważ popyt na eksport powraca po pandemii koronawirusa.

W Liaoyang City 23 osoby trafiły do ​​szpitala z powodu zatrucia gazem po tym, jak wentylacja odlewni metali została zamknięta po przerwie w dostawie prądu, według państwowego nadawcy CCTV.

Wstrzymanie produkcji w niektórych fabrykach wzbudziło obawy o ewentualne niedobory towarów przed świętami, w tym smartfonów i urządzeń.

Eson Precision Engineering, dostawca komponentów Apple, powiedział w niedzielę, że wstrzyma produkcję w swoim zakładzie w Kunshan na zachód od Szanghaju do czwartku „zgodnie z polityką ograniczenia zużycia energii przez władze lokalne”.

Eason powiedział, że zawieszenie nie powinno mieć „znaczącego wpływu” na operacje.

Apple nie odpowiedział od razu na pytanie Associated Press o potencjalny wpływ na dostawy iPhone’a.

Wpływ na domy i użytkowników nieprzemysłowych pojawia się, gdy w najbardziej wysuniętych na północ miastach Chin temperatury w nocy spadają niemal do zera. Narodowa Administracja Energetyczna zwróciła się do firm węglowych i gazowych o zapewnienie wystarczających dostaw energii, aby ogrzać domy zimą.

READ  Sally Rooney odmawia wydania nowej powieści hebrajskiej z powodu poglądów na temat Izraela i Palestyny

Prowincja Liaoning podała, że ​​produkcja energii dramatycznie spadła od lipca, a luka w dostawach poszerzyła się w zeszłym tygodniu do „ostrego poziomu”. W zeszłym tygodniu rozszerzono przerwy w dostawie prądu z firm przemysłowych na obszary mieszkalne.

Miasto Huludao zaleciło mieszkańcom, aby w okresach szczytu nie używali energochłonnych urządzeń elektronicznych, takich jak podgrzewacze wody i kuchenki mikrofalowe, a mieszkaniec Harbin w prowincji Heilongjiang powiedział agencji Reuters, że wiele centrów handlowych jest zamykanych wcześniej niż zwykle.

Brak siły denerwuje chińskie giełdy w czasie, gdy druga co do wielkości gospodarka świata już wykazuje oznaki spowolnienia. Chińska gospodarka zmaga się z ograniczeniami w sektorze nieruchomości i technologii oraz obawami o przyszłość Ubogi w gotówkę chiński gigant nieruchomości Evergrande.

Bardziej rygorystyczne normy emisji doprowadziły częściowo do niedoboru mocy.

Chiny zobowiązały się do zmniejszenia energochłonności o około 3% w 2021 r., aby osiągnąć swoje cele klimatyczne. W ostatnich miesiącach władze prowincjonalne zintensyfikowały również egzekwowanie ograniczeń emisji po tym, jak tylko 10 z 30 regionów kontynentalnych zdołało osiągnąć swoje cele energetyczne w pierwszej połowie roku.

Partia rządząca przygotowuje się również do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i pobliskiego miasta Shijiazhuang w lutym, kiedy to chce mieć czyste, błękitne niebo.

Kryzys energetyczny od tygodni dotknął producentów w głównych ośrodkach przemysłowych na wschodnim i południowym wybrzeżu.

Co najmniej 15 chińskich firm poinformowało w dokumentach wymiany, że produkcja została zakłócona z powodu ograniczeń energetycznych, podczas gdy ponad 30 firm notowanych na Tajwanie działających w Chinach przestało działać, aby przestrzegać limitów energetycznych.

Skutki niedoboru prądu skłoniły niektórych analityków do obniżenia prognozy wzrostu gospodarczego Chin na 2021 r., a także ostrzegają przed możliwymi niedoborami światowych dostaw tekstyliów, zabawek i części do maszyn.

Z Reuters i Associated Press