Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak Stany Zjednoczone wydały 145 miliardów dolarów na budowę gospodarki w Afganistanie na skraju załamania

Amerykańscy podatnicy wydali ponad 145 miliardów dolarów na budowę gospodarki Afganistanu, ale w poniedziałek, niecały miesiąc po opuszczeniu kraju przez siły amerykańskie, czołowy urzędnik humanitarny ostrzegł, że kraj jest na skraju załamania finansowego.

Ultimatum postawi nowe pytania o sposób, w jaki ogromne ilości amerykańskiej gotówki zostały wydane na projekt budowania narodu.

„Jeśli gospodarka się załamie, nawet podstawowe usługi nie będą działać, a potrzeby humanitarne wzrosną jeszcze bardziej” – powiedział podczas wizyty Jan Egeland, sekretarz generalny Norweskiej Rady ds. Uchodźców i były najwyższy urzędnik ONZ ds. pomocy humanitarnej. do Kabulu.

Radzenie sobie z kryzysem płynności ma kluczowe znaczenie, ponieważ organizacje pomocowe starają się poszerzyć swój zasięg, aby zaspokoić pilne potrzeby humanitarne.

„Jesteśmy w wyścigu z czasem, aby ratować życie, zanim ostre zimy i temperatury spadną do -20 stopni Celsjusza”.

Nie tak miało być. Kolejne administracje USA wydały setki milionów dolarów na budowę nowego państwa afgańskiego, wraz z tym, co miało być zrównoważoną gospodarką.

Mężczyźni przeglądają poduszki i dywaniki na prowizorycznym pchlim targu w dzielnicy Chaman-e-Khozori w Kabulu 16 września 2021 roku. Straszne ostrzeżenia, że ​​afgańska gospodarka jest na skraju załamania, wywołają nowe pytania o to, jak Stany Zjednoczone wydały 145 dolarów miliard buduje nowe państwo afgańskie tylko po to, by słabnąć po odcięciu partii zagranicznej

Kobiety w burkach robią zakupy na straganie z używanymi rzeczami na targu w Kabulu

Kobiety w burkach robią zakupy na straganie z używanymi rzeczami na targu w Kabulu

Dane zebrane przez amerykańskiego inspektora generalnego ds. odbudowy Afganistanu pokazują, że sam Waszyngton wydał 145 miliardów dolarów na odbudowę kraju, oprócz 837 miliardów na wsparcie wojskowe.

„Kiedy spojrzysz na to, ile wydaliśmy i co za to dostaliśmy, jest to oszałamiające” – powiedział SIGAR urzędnik Departamentu Obrony USA w raporcie opublikowanym w zeszłym miesiącu.

READ  Reuters zaprzecza jakimkolwiek sugestiom jakoby miał wcześniejszą wiedzę o ataku Hamasu na Izrael 7 października

Krytycy twierdzą, że pomoc zapłaciła za infrastrukturę, taką jak drogi i kanalizacja, ale nie zbudowała dynamicznego sektora prywatnego.

Teraz, gdy rządy donatorów wstrzymały wypłatę pomocy nowym talibskim władcom kraju, według Salmy Alokuzai, która do jesieni ubiegłego miesiąca pracowała w ministerstwie finansów i edukacji rządu Kabulu, nic nie zostało.

„Kiedy była pomoc, byliśmy w stanie płacić pensje, kupować energię elektryczną i byliśmy w stanie finansować naszą armię narodową” – powiedział. Dziennik Wall Street.

Sektor prywatny radzi sobie dobrze. W tej chwili nie ma sektora prywatnego ani środków pomocowych.

Miliardy dolarów aktywów banku centralnego utrzymywanych za granicą również zostały zamrożone, zwiększając presję na system bankowy i dławiąc gospodarkę.

Raporty organu nadzorczego SIGAR, powołanego przez Kongres w celu monitorowania wydatków, malują obraz poślizgu.

Niektóre z najpoważniejszych niepowodzeń pojawiły się w rolnictwie, w tym próby przekonania afgańskich rolników do uprawiania innych niż mak lekarski

W jednym projekcie pieniądze z USA zostały wykorzystane do budowy kanałów irygacyjnych dla setek mil kwadratowych ziemi uprawnej w nadziei, że rolnicy staną się legalnymi uprawami.

To po prostu zwiększyło produkcję maku – ponad dwukrotnie w jednym badanym obszarze, według strażnika.

Ogólnie rzecz biorąc, SIGAR odkrył, że 2 miliardy dolarów wydanych w USA nie miało praktycznie żadnego wpływu na produkcję rolną w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Próby przekonania rolników do porzucenia opium na rzecz szafranu, sosny lub bawełny poczyniły niewielkie postępy.

Bojownik talibów stoi w pobliżu placu Zanbaq w Kabulu.  Ich szybki postęp w całym kraju doprowadził do zdobycia stolicy w zeszłym miesiącu, ale stoją w obliczu narastającego kryzysu gospodarczego

Bojownik talibów stoi w pobliżu placu Zanbaq w Kabulu. Ich szybki postęp w całym kraju doprowadził do zdobycia stolicy w zeszłym miesiącu, ale stoją w obliczu narastającego kryzysu gospodarczego

Jak wynika z raportów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, wysiłki mające na celu stymulowanie produkcji rolnej w Afganistanie przyniosły niewielki efekt, mimo że kosztowały miliardy dolarów.

Jak wynika z raportów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, wysiłki mające na celu stymulowanie produkcji rolnej w Afganistanie przyniosły niewielki efekt, mimo że kosztowały miliardy dolarów.

Wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji soi okazały się daremne. W 2010 r. USDA naciskała na American Soybean Association, aby wprowadziło soję afgańskim rolnikom, mimo że późniejsze badanie w Wielkiej Brytanii wykazało, że uprawa nie jest odpowiednia dla afgańskiego systemu rolnictwa, według SIGAR.

W ostatnim raporcie Lessons Learned stwierdzono w zeszłym miesiącu, że urzędnicy amerykańscy wielokrotnie nie rozumieli lokalnego kontekstu afgańskiego.

„Błędne odczytanie przez rząd USA afgańskiego środowiska społecznego i politycznego oznacza, że ​​inicjatywy mające na celu stabilizację i rehabilitację kraju zostały słabo dostosowane do lokalnego kontekstu” – powiedziała.

Programy poprawy gospodarczej były szczególnie narażone na machinacje i drapieżnictwo afgańskich maklerów władzy.

Czasami próby odbudowy gospodarczej Waszyngtonu były niespójne, na przykład próba jednoczesnego wykorzenienia korupcji Raport wykazał, że ożywienie gospodarki poprzez wstrzyknięcie w nią miliardów dolarów.

„Ogólnie rzecz biorąc, budowanie narodu w Afganistanie nie zakończyło się sukcesem” – powiedział The Wall Street Journal Michael McKinley, ambasador USA w Afganistanie w latach 2014-2016.