Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nawigacja promieniami kosmicznymi |  Hakkadai

Nawigacja promieniami kosmicznymi | Hakkadai

GPS to nowoczesne narzędzie, które jest łatwe w użyciu – nawet jeśli przebywasz w pomieszczeniach, pod ziemią lub pod wodą. Japońscy naukowcy chcą zbudować system podobny do GPS z niespodzianką. Wykorzystuje miony promieniowania kosmicznego, które mogą z łatwością przenikać przez budynki, do tworzenia bardzo dokładnych systemów nawigacyjnych. Można o tym przeczytać m.in ich ostatni dokument. Technologia jest zasilana przez MUWNS lub Wireless Navigation System – co jest bardzo interesujące.

Korzystając z globalnego systemu pozycjonowania (GPS), satelity o znanej lokalizacji wysyłają sygnał, który umożliwia określenie lokalizacji. Sygnały te są jednak stosunkowo słabymi falami radiowymi. W tej nowej technologii punkty odniesienia również są umieszczane w dobrze zrozumiałych miejscach, ale zamiast wysyłać sygnał, wykrywają promienie kosmiczne i przekazują informacje o tym, co wykryją, do odbiorników.

Odbiorniki wychwytują również promienie kosmiczne, a dzięki dokładnemu określeniu różnic w wykrywaniu możliwa jest bardzo precyzyjna nawigacja. Podobnie jak GPS, potrzebujesz dobrze zsynchronizowanego zegara i sposobu komunikacji odbiorników referencyjnych z odbiornikiem.

Miony wnikają głębiej niż inne cząstki ze względu na ich większą masę. Promienie kosmiczne tworzą miony wtórne w atmosferze. W każdej minucie na każdy metr kwadratowy naszej planety dociera około 10 000 milionów. W rzeczywistości promień kosmiczny oddziałuje na atomy w atmosferze i tworzy piony, które szybko rozpadają się na miony. Życie mionu jest krótkie, ale dylatacja czasu oznacza, że ​​krótkie życia, które podróżują z prędkością 99% prędkości światła, wydają się być znacznie dłuższe na Ziemi, co pozwala im dotrzeć do głębin Ziemi, zanim wygasną.

Wykrywanie mionów może nie być tak trudne, jak myślisz. Nawet Raspberry Pi to potrafi.