Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA uruchamia „priorytetowy” plan zbadania dziwnych kopuł zauważonych na Księżycu |  nauka |  Aktualności

NASA uruchamia „priorytetowy” plan zbadania dziwnych kopuł zauważonych na Księżycu | nauka | Aktualności

Amerykańska agencja kosmiczna chce zbadać zagadkowe cechy geologiczne Księżyca zwane Kopułami Gruithuisen. Te kopuły to dwie tajemnicze struktury wykonane z granitopodobnej skały, które według naukowców składają się z bogatej w krzemionkę magmy. Wzgórza te wprawiły w zakłopotanie badaczy, ponieważ na Ziemi takie struktury mogą powstawać tylko w obecności wody i aktywności wulkanicznej spowodowanej przesuwaniem się płyt tektonicznych, z których żadna nie występuje na Księżycu.

Wykorzystując swoje powiązania z przemysłem kosmicznym, NASA ma nadzieję uruchomić Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer (Lunar-VISE), który składa się z zestawu pięciu instrumentów.

Dwa z nich zostaną zainstalowane na stałym lądowniku księżycowym, a pozostałe trzy zostaną podłączone do mobilnego łazika.

Łazik będzie musiał wspiąć się na szczyt jednej z kopuł Gruithuisen za dziesięć dni od Ziemi, aby zbadać ich skład chemiczny i zrozumieć te struktury.

Naukowcy są przekonani, że Lunar VISE wraz z Lunar Explorer Instrument for Astrobiology Applications (LEIA) będą zbierać dane, które będą kluczowe dla przyszłych misji na Księżyc.

„Dwa wybrane badania będą dotyczyć ważnych kwestii naukowych związanych z Księżycem” – powiedział Joel Kearns, zastępca administratora ds. eksploracji w Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

Pierwszy z nich będzie badał procesy geologiczne wczesnych ciał planetarnych zachowanych na Księżycu, badając rzadką formę wulkanów księżycowych.

„Drugi będzie badał wpływ środowiska o niskiej grawitacji i promieniowania księżyca na drożdże, organizm modelowy używany do zrozumienia odpowiedzi i naprawy uszkodzeń DNA”.

LEIA, druga wybrana misja, to mały instrument oparty na CubeSat, który zapewni badania biologiczne na Księżycu, „które nie mogą być symulowane ani replikowane w wysokiej rozdzielczości na Ziemi lub Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Przeczytaj więcej: Włamanie się w kosmos może „zakłócić” proces starzenia

Te dwie misje zostaną dostarczone na Księżyc przez inicjatywę NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), która jest istotną częścią ich planów eksploracji Księżyca Artemis.

READ  Uzyskaj 70 USD zniżki na teleskop Celestron StarSense Explorer 102AZ

Według NASA: „Ładunki naukowe i technologiczne wysyłane na powierzchnię Księżyca pomogą położyć podwaliny pod ludzkie misje na Księżycu i wokół niego.

„Agencja przyznała dostawcom CLPS siedem nagród za realizację zadań za dostawę na Księżyc między początkiem 2020 r., a więcej nagród oczekuje się do 2028 r.”