Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno właśnie złapała niesamowitą zieloną błyskawicę na Jowiszu

Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno właśnie złapała niesamowitą zieloną błyskawicę na Jowiszu

Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno uchwyciła niedawno ten niesamowity zielony błysk błyskawicy podczas potężnej burzy wirującej w pobliżu bieguna północnego Jowisza.

Potężny wybuch błyskawicy odbija się od ciemnoszarego wiru burzy, nawet z punktu obserwacyjnego Juno znajdującego się 19 900 mil ponad wierzchołkami jowiszowych chmur. Błyskawice często błyskają wśród chmur na dużych szerokościach geograficznych Jowisza, zwłaszcza na północy. Sonda Juno NASA pomaga oświetlić dziką pogodę kosmiczną gazowego giganta.

Obywatelski naukowiec Kevin M. Gale przetworzył obraz z surowych danych Juno.

Gigantyczne obce pioruny

Chmury tworzące tę szalejącą burzę to mieszanina wody i amoniaku.

NASA

Ostatnie badania Mówi, że błyskawice działają na Jowiszu w taki sam sposób, jak na Ziemi – tylko z około 10 000 razy większą energią. Chmury burzowe są burzliwymi, chaotycznymi miejscami, z prądem wstępującym, który zmusza kropelki wody do góry i do dołu, jednocześnie spychając w dół grad i małe cząsteczki lodu. Kiedy burze rzucają na siebie kawałki wody i lodu, zderzenia usuwają elektrony z kropelek wody. To zamienia chmurę burzową w gigantyczną baterię, z ładunkiem dodatnim na górze i ładunkiem ujemnym na dole.

„Kiedy siła ładunku pokonuje właściwości izolacyjne atmosfery, ZZZ-ZAP!” takie jak National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) połóż to.

Błyskawice są postrzępione i rozwidlone, ponieważ energia przemieszcza się w serii krótkich skoków, które często podążają zygzakowatą ścieżką, a nie długim, gładkim skokiem z chmury do chmury. Dzieje się tak, ponieważ energia wyładowywana w piorunie ma tendencję do podążania najłatwiejszą drogą z obszaru naładowanego ujemnie do obszaru naładowanego dodatnio. Naukowcy od lat wiedzą, że piorun zachowuje się w ten sposób na Ziemi, a dane z instrumentu falowego Juno wykazały ostatnio, że robi to samo w chmurach Jowisza, które składają się z mieszaniny wody i amoniaku (zamiast wody jak woda w większości). ziemskie chmury).

Ale są pewne duże różnice. Na Ziemi większość uderzeń piorunów ma miejsce w pobliżu równika, ale na Jowiszu pioruny najczęściej pojawiają się podczas burz na wyższych szerokościach geograficznych. Wydaje się, że największa i najsłynniejsza burza gazowego giganta, szeroka na 10 000 mil Wielka Czerwona Plama, była wyłącznie wiatrem, a nie błyskawicą. Naukowcy badający pogodę kosmiczną wciąż nie są do końca pewni, dlaczego tak się dzieje, ale jest to jedna z tajemnic, które Juno może w końcu pomóc rozwiązać.

Nasz burzliwy układ słoneczny

Jowisz jest pierwszą planetą poza Ziemią, na której wykazano błyskawice. Należąca do NASA sonda kosmiczna Voyager 1 wykryła charakterystyczne sygnały radiowe uderzeń piorunów podczas ogromnych burz Jowisza podczas przelotu obok gazowego giganta w 1979 roku, a od tego czasu seria statków kosmicznych badała błyskawice Jowisza bardziej szczegółowo.

Gazowy olbrzym nie jest jedynym Zaświatem, który cierpi z powodu pioruna. Saturn i Uran z pewnością mają błyskawice, które dodają upiornej atmosfery ich burzom. Mars prawdopodobnie nie jest, ponieważ jego atmosfera jest tak rzadka, ale ława przysięgłych wciąż nie istnieje; Satelita Mars Global Surveyor wykrył jasne błyski w burzach piaskowych na Marsie, które mogą być błyskawicami lub czymś podobnym. Możliwe jest również, że księżyc Saturna, Tytan, nie ma błyskawic, ponieważ substancje chemiczne tworzące jego atmosferę mogą nie tracić elektronów w taki sam sposób, jak cząsteczki wody. Chociaż planiści nadchodzącej misji Dragonfly na wszelki wypadek podejmują środki ostrożności. Wenus i Neptun są nadal dość otwartymi pytaniami.

READ  Fizycy stworzyli bryłkę gumy, która może policzyć do 10