Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Należąca do NASA sonda Artemis 1 – Orion przekroczyła rekordową odległość Apollo 13 od Ziemi

Należąca do NASA sonda Artemis 1 – Orion przekroczyła rekordową odległość Apollo 13 od Ziemi

W dniu lotu 11 statek kosmiczny Orion należący do NASA wykonał zdjęcia patrzące wstecz na Ziemię z kamery zamontowanej na jednym z paneli słonecznych. Sonda znajduje się obecnie na dalekiej wstecznej orbicie wokół Księżyca. Źródło: NASA

Jedenastego dnia misji Artemis I Orion kontynuuje swoją podróż poza księżyc Dostęp a dalekiej orbicie wstecznej na mnie piątek 25 listopada, o godzinie 15:52 CST. Orion pozostanie na tej orbicie przez sześć dni, zanim opuści orbitę księżycową, aby skierować statek kosmiczny na trajektorię z powrotem na Ziemię w niedzielę 11 grudnia na Oceanie Spokojnym.

O godzinie 7:42 rano w sobotę 26 listopada Orion pobił rekord odległości dla misji statku kosmicznego zaprojektowanego do przenoszenia ludzi w przestrzeń kosmiczną iz powrotem na Ziemię. Rekord padł podczas misji Apollo 13 w odległości 248 655 mil (400 171 km) od naszej rodzimej planety. W swoim najdalszym miejscu od Księżyca Orion będzie znajdował się ponad 270 000 mil (435 000 km) od Ziemi w poniedziałek, 28 listopada.

Inżynierowie zakończyli również pierwszą konserwację orbity, odpalając pomocnicze silniki odrzutowe w module serwisowym Oriona o godzinie 15:52 przez mniej niż sekundę, aby napędzać statek kosmiczny z prędkością 0,47 stopy na sekundę. Planowane prace konserwacyjne orbity dostosują trajektorię Oriona podczas jego dalszej orbity wokół Księżyca.

Wewnątrz modułu załogi Oriona

To zdjęcie w wysokiej rozdzielczości przedstawia wnętrze modułu załogi Oriona podczas pierwszego dnia lotu misji Artemis I. Po lewej dowódca Moneken Campos, łazik celowy wyposażony w czujniki do zbierania danych, które pomogą naukowcom i inżynierom zrozumieć środowiska głębokiego kosmosu dla przyszłych misji Artemis. W centrum znajduje się ładunek Callisto, demonstracja technologii aktywowanej głosem technologii audio i wideo firmy Lockheed Martin we współpracy z Amazonem i Cisco. Callisto może pomóc przyszłym astronautom w misjach kosmicznych. Poniżej i na prawo od Kallisto znajduje się wskaźnik zerowej grawitacji Artemis I, astronauta Snoopy. Źródło: NASA

Latanie na Orionie w ramach misji Artemis I to a Krasnolud jest odpowiednio nazwany Jednak głównym graczem w bezpiecznym sprowadzeniu Apollo 13 z powrotem na Ziemię. Arturo Camposa Był inżynierem elektrykiem, który opracował plan dostarczenia wystarczającej mocy elektrycznej do modułu dowodzenia, aby bezpiecznie wrócić do domu po eksplozji zbiornika tlenu na pokładzie modułu serwisowego statku kosmicznego Apollo. Komandor Moniken Campos jest Wyposażony w czujniki Dostarczanie danych o tym, co członkowie załogi mogą napotkać podczas lotu, oraz kontynuacja dziedzictwa firmy Campos w zakresie umożliwienia ludzkiej eksploracji głębokiego kosmosu.

Artemida jest oparta na doświadczeniu Apollo. Wraz z Artemidą ludzie powrócą na powierzchnię Księżyca, tym razem aby przeżyć.[{” attribute=””>NASA will use innovative technologies to explore the Moon’s South Pole and more of the lunar surface than ever before using the Gateway space station in lunar orbit along with advanced spacesuits and rovers. NASA will lead the way in collaboration with international and commercial partners to establish the first long-term presence on the Moon. Then, we will use what we learn on and around the Moon to take the next giant leap: sending the first astronauts to Mars.

W sobotę 26 listopada o 8:42 czasu wschodniego (13:42 czasu wschodniego).[{” attribute=””>UTC) the Orion spacecraft broke the record for the farthest distance traveled by a spacecraft designed to carry humans to deep space and safely return them to Earth. This distance is currently held by the Apollo 13 spacecraft. In this video, Apollo astronauts and flight directors give their insights into the Apollo program, the nation’s reaction then, and how the Artemis program will benefit the nation today. As we go back to the Moon, Artemis will prepare us to travel even deeper into space. Credit: NASA

As of 1:16 p.m. on November 26, Orion was 252,133 miles (405,769 km) from Earth and 52,707 miles (85,824 km) from the Moon, cruising at 2,013 miles (3,240 km) per hour. You can track Orion via the Artemis Real-Time Orbit Website, or AROW.

Learn more about how Apollo builds on Artemis and how Orion is designed for human missions to deep space.

READ  Inżynierowie NASA dodali do misji kolejne testy Oriona (wideo)