Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze osiągnięcia w zakresie zrównoważonego przedsiębiorczości w Polsce

Najnowsze osiągnięcia w zakresie zrównoważonego przedsiębiorczości w Polsce

Brak jednolitego podejścia do definicji zakładu stałego (FE) w Polsce budzi wiele obaw wśród polskich usługodawców oraz firm zagranicznych świadczących lub nabywających usługi w Polsce.

Na przestrzeni lat pojęcie „zakład” przyjęło od polskich organów podatkowych znacznie szersze rozumienie. Zaczęło się po wyroku ETS z 16 października 2014 r. (C-605/12; Velmory), na podstawie którego polskie organy podatkowe zaczęły rozważać współpracę polskich i zagranicznych firm, która miała oznaki stabilizacji. FE. Takie rozumienie WF było znacznie szersze niż w innych krajach UE.

Wydaje się jednak, że w ostatnim czasie to nastawienie ulega zmianie. Ostatnie interpretacje podatkowe opublikowane przez Krajową Dyrekcję Informacji Podatkowej wskazują, że ciągłość działalności nie jest wystarczająca, aby stanowić FE dla celów VAT. Aby uzyskać FE w Polsce, konieczne jest posiadanie własnych zasobów kadrowych i technicznych w Polsce lub korzystanie z cudzych zasobów w Polsce.

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) 11 października 2022 r. w wyroku sygn. Obsługuje w FSK 396/21. W orzeczeniu stwierdzono, że SAC nie zawarł z polską spółką umowy o świadczenie usług logistycznych. FE dla firmy zagranicznej, która nie posiada własnych magazynów w Polsce. Uznając, że w uzasadnieniu ustnym spełniony jest wymóg „zasobów ludzkich i technicznych”, sędzia NSA de facto oznacza, że ​​zagraniczna spółka posiada w kraju usługodawcy stałą placówkę, aczkolwiek bez nadzoru/kontroli. Firma nabywa usługi świadczone w kraju innym niż kraj, w którym ma siedzibę. Takie wyjaśnienie jest niedopuszczalne. Aby ustalić, czy FE została utworzona dla zagranicznej firmy, należy zweryfikować zakres uprawnień polskiego dostawcy do zarządzania lub sprawowania kontroli nad swoimi pracownikami.

Warto również zauważyć, że kwestia FE cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony Unii Europejskiej. W czerwcu 2022 r. opublikowano bardzo dobrze przyjętą opinię Grupy Ekspertów ds. VAT, która zawierała podobne wnioski. Grupa Ekspertów ds. VAT wywiera presję na kraje UE, aby ustaliły jasne warunki nabywania FE w innym kraju.

READ  Dwa Hamptons napisane przez Hiltons do otwarcia w Polsce

Interpretacja FE dokonywana przez polskie organy podatkowe jest coraz bliższa interpretacji tej definicji w orzecznictwie ETS. Jednak ze względu na brak odpowiednich regulacji w Polsce nadal istnieje chmura niepewności co do tego, kiedy powstaje FE, dlatego usługi świadczone na rzecz firmy zagranicznej lub każdą współpracę należy dokładnie przeanalizować – najlepiej przed rozpoczęciem takiej współpracy.