Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy uważa antyukraińskie działania w Polsce za niedopuszczalne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy uważa antyukraińskie działania w Polsce za niedopuszczalne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało polskie władze do zaprzestania nielegalnych działań przeciwko ukraińskim towarom i odpowiedniego ustosunkowania się do szkodzącej stosunkom dwustronnym retoryki, w której stwierdza się, że ostatnie antyukraińskie działania w Polsce są niedopuszczalne.

Źródło: Raport Ołeh Nikolenko, Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych; Europejska Prawda

Detale: Według rzecznika najnowsze przykłady takich antyukraińskich działań to szczególnie skrajne przejawy: psucie się ukraińskiego zboża na granicy, a wczoraj rolnicy demonstrowali we Wrocławiu z antyukraińskimi hasłami.

„Działania te, poza blokowaniem granicy polsko-ukraińskiej, nie tylko powodują ogromne straty dla gospodarki ukraińskiej, która już cierpi z powodu rosyjskiej agresji, ale także naruszają zasady jedności ukraińsko-polskiej.

Ukraińcy oddają życie, aby Polska i inne miasta europejskie mogły żyć w pokoju. Nie należy o tym zapominać ani uważać za coś oczywistego” – powiedział Nikołenko.

Jakakolwiek próba osłabienia ukraińskiej gospodarki za pomocą agresywnych lub antyrynkowych działań podważyłaby jej zdolność do odstraszania rosyjskiej agresji i stworzyła dodatkowe zagrożenia dla bezpieczeństwa i dobrobytu Polski – powiedział rzecznik.

„Ukraina jest głęboko wdzięczna zarówno władzom polskim, jak i obywatelom polskim za całe ich wsparcie i pomoc podczas tych dwóch lat rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Strona ukraińska zawsze opowiada się za konstruktywnym podejściem do rozwiązywania problemów związanych z ukraińskim transportem zboża i handlu.

„Oczekujemy, że polskie władze przyjmą podobne podejście, w tym będą skutecznie zapobiegać nielegalnym działaniom przeciwko ukraińskim towarom i odpowiednio reagować na retorykę szkodzącą stosunkom dwustronnym” – napisano w oświadczeniu.

Ukraina jest zdeterminowana wzmacniać stosunki przyjaźni i wzajemnego szacunku z Polską, z którą wiąże się wspólna europejska przyszłość – dodał Nikołenko.

Tło:

  • Wcześniej premier Denis Schmihal rozmawiał telefonicznie z premierem Polski Donaldem Tuskiem, aby omówić sytuację na granicy, gdzie polscy rolnicy blokowali ukraińskie ciężarówki.

  • Tymczasem Państwowa Służba Graniczna Zaleca zapewnienie pomocy humanitarnej Opóźnienia mogą wystąpić w związku z blokadą punktów kontrolnych polskich rolników.

READ  Delegacja młodzieży na Forum Zarządzania Internetem w Katowicach!

Wsparcie W GÓRĘ lub SIERPIEŃ Nasz gospodarz!