Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister finansów Hiszpanii rywalizuje z Vestager o najwyższe stanowisko w Europejskim Banku Inwestycyjnym – EURACTIV.pl

Minister finansów Hiszpanii rywalizuje z Vestager o najwyższe stanowisko w Europejskim Banku Inwestycyjnym – EURACTIV.pl

Hiszpański urzędnik państwowy powiedział agencji Reuters w piątek (11 sierpnia), że hiszpański rząd mianował minister gospodarki Nadię Calvinho na szefa unijnego ramienia pożyczkowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Szefowa unijnego urzędu antymonopolowego Margrethe Vestager, znana z ostrych represji i wysokich kar, jakie nałożyła na duże firmy technologiczne za praktyki antykonkurencyjne, również walczy o stanowisko, którego nigdy nie zajmowała kobieta ani obywatel Hiszpanii.

Szefowa unijnego urzędu antymonopolowego Vestager ubiega się o najwyższe stanowisko w Europejskim Banku Inwestycyjnym

Znana z twardych represji i ogromnych kar, które nałożyła na duże firmy technologiczne za ich praktyki antykonkurencyjne, szefowa unijnego urzędu antymonopolowego Margrethe Vestager walczy o najwyższe stanowisko w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI), powiedziała we wtorek (20 czerwca).

Według Financial Times, inni kandydaci na stanowisko TUB w EBI to były włoski minister finansów Daniele Franco, wiceprezes EBI z Polski Teresa Czrwiska i wiceprezes Thomas Ostros, który został nominowany przez Szwecję.

Europejski Bank Inwestycyjny zapewnia miliardy euro na różne projekty. Jej przewodniczący, Werner Hoyer, został ponownie wybrany w 2018 roku na drugą kadencję, która kończy się w styczniu.

Kandydaci muszą zostać zatwierdzeni do 17 sierpnia. Nominacja, która wymaga poparcia kwalifikowanej większości państw członkowskich, zostanie uzgodniona na posiedzeniu w połowie września i formalnie przyjęta przez Radę Prezesów EBI w październiku.

Calvino jest ministrem gospodarki Hiszpanii od 2018 roku i przewodniczy Międzynarodowemu Komitetowi Walutowo-Finansowemu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ma „mocne osiągnięcia” i „rozległe doświadczenie w obszarach istotnych dla tego stanowiska, takich jak finanse i budżetowanie, regulacje finansowe, polityka gospodarcza, cyfryzacja, analizy i prognozy makroekonomiczne, konkurencja i polityka handlowa” – powiedział urzędnik w oświadczeniu.

Przed dołączeniem do kierowanego przez socjalistów hiszpańskiego rządu Calvino przez 12 lat pełnił funkcję starszego dyrektora w Komisji Europejskiej.

Urzędnik powiedział, że kandydatura Calvino ma „pełne poparcie” hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, a jeśli zostanie wybrana, pozostanie ministrem do końca roku.

(Pod redakcją Georgy’ego Guteva)

Dowiedz się więcej z EURACTIV