Medale Lekkoatletyki – Niesamowita Tygodniowa Sztafeta dla Włoch i Jamajki

• Jamajskie kobiety włamują się do domu o wymiarach 4 x 100 m
  • Felix zdobywa 10. medal na 400 m brązu
  • Kipyegon eliminuje nadzieje Hassana w trójce na 1500m
  • Tomala wygrywa 50-kilometrowy spacer. Sportowcy potępiają jego usunięcie olimpijskie

TOKIO (Reuters) – Włochy zakończyły w piątek najbardziej niesamowity tydzień w historii lekkoatletyki, zdobywając złoty medal sztafety mężczyzn, gdy Jamajskie kobiety potwierdziły swoją dominację nad Tokio, przeprowadzając się do domu.

Pewnego wieczoru, kiedy Amerykanka Allison Felix została również najbardziej utytułowanym lekkoatletą w historii olimpiady, a marzenie Holendra Sivana Hasana o osiągnięciu bezprecedensowego potrójnego pobicia na igrzyskach zniknęło, Joshua Cheptegei z Ugandy zniweczył swoje rozczarowanie na 10 000 m imponującym zwycięstwem na 5000 m .

Kenia Faith Kipigon Hassan spadła do brązu za utrzymanie tytułu na 1500 m, a Shauna Miller Uibo była kolejnym zwycięzcą biegu na 400 m kobiet.

Włochy, które miały do ​​zapamiętania noc, kiedy w niedzielę podniosły bieg indywidualny i skok wzwyż mężczyzn na 100 m, miały już dobry początek dnia, w którym Antonella Palmisano wygrała bieg kobiet na 20 km, a jej partner treningowy Massimo Stano przejął stery. impreza męska. Czwartek.

Ale to był tylko kaftan bezpieczeństwa dla oszałamiającego głównego toru sztafety 4x100m, który wymagał pełnego domu zamiast kilku awanturniczych kolegów na trybunach.

Nieobecna w USA i z kolei Jamajka upadała, Wielka Brytania była na skraju wygranej z pozostałymi jardami, tylko po to, by Filippo Tortue jakoś prześcignął złoto o jedną setną sekundy.

Z Lamontem, mistrzem Włoch na 100 m Marcelem Jacobsem, który zajął drugie miejsce, Włosi ustanowili krajowy rekord 37,50, wygrywając mistrzostwo po raz pierwszy, stając na podium 73 lata temu.

W tym roku ich liczba złotych medali wzrosła do pięciu – przewyższając ich najlepszy z poprzednich trzech.

READ  Messi i Modrić walczą o najwyższą chwałę w Pucharze Świata

Andre de Grasse, nowy mistrz na 200 metrów, mocno wycofał Kanadę po brązowy medal.

Jeśli ten wyścig będzie niespodzianką, kobiety mogą udawać trzy pojedyncze medalistki w 100 – Eileen Thompson-Herrah, która ma teraz wszystkie trzy złote medale dostępne w GP Tokio – Shelley Ann Fraser Price i Sherica Jackson wraz z Brianną Williams , prowadził rekord w kraju 41,02 sekund.

Świętowali Dzień Niepodległości Jamajki całkowicie wykańczając Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

Pięć lat temu mistrzyni na 400 metrów, Miller-Oibo, przeskoczyła linię mety, by przechytrzyć Felixa, ale tym razem była daleko do przodu po przekazaniu swojego znaku towarowego w drugiej połowie.

Marilyde Paulino z Dominikany zdobyła srebro, ale raz wszystkie oczy skupiły się na bitwie o brąz, którą wygrał Felix, wyprzedzając Merlina Ooty jako najbardziej utytułowaną lekkoatletkę olimpijską z 10 medalami.

Jest również równa liczbie medali olimpijskich dla innego Amerykanina Carla Lewisa i może dodać do tego w sobotnim finale sztafety 4x400m.

DOPALNIKI KIPYEGON

Na 1500 m Kipyegon pobiegła 300 m na 500 m, a Hassan, wyglądając na zmęczoną po ciężkim tygodniu, nie mogła odpowiedzieć, gdy Kenijczyk wrócił do domu z rekordem olimpijskim 3:53,11 minuty.

Hasan, mistrzyni na 5000 metrów, wciąż mogła podwoić swój złoty wynik na 10 000 metrów w sobotę, ale została zmuszona do zdobycia brązu w piątek po tym, jak wyprzedziła ją Laura Muir, aby ustanowić brytyjski rekord, aby zdobyć srebro.

Polak David Tomala wygrał 50-kilometrowy marsz mężczyzn, wyprzedzając Niemca Jonathana Hilberta i Kanadyjczyka Evana Dunphy’ego, ale medaliści nie byli wtedy zadowoleni, krytykując decyzję o usunięciu imprezy z programu w Paryżu 2024, gdzie zostanie ona zastąpiona przez grupa mieszana. Impreza seksu zespołowego.

Dunphy powiedział, że igrzyska odbywają się od 1932 roku, z wyjątkiem 1976 roku, najłatwiejszym rozwiązaniem było umożliwienie kobietom przebiegnięcia 50 km na igrzyskach olimpijskich.

READ  Polska przeciwstawia się Lakeview w ciężkiej bitwie | Wiadomości, sport, praca

Hiszpan Jesus Angel Garcia, 51 lat, zajął 35. miejsce na ósmych igrzyskach olimpijskich, co jest rekordem lekkoatletycznego lekkoatlety.

Szlaki turystyczne zostały przekierowane do Sapporo, ponieważ spodziewano się chłodniejszych warunków, ale nawet przy lokalnym czasie startu 5:30 upał szybko zmienił się w pęcherze, co doprowadziło do tego, że sobotni maraton kobiet przeniósł się tam wcześnie o 6:00.

W biegu kobiet na 20 km Palmisano ukończyła włoski dublet, wygrywając swoje 30. urodziny dzień po sukcesie Stano.

Chińczyk Liu Xiying wygrał rzut oszczepem kobiet z rzutu otwarcia 66,34 m, wyprzedzając Australijczyka Paula Marię Andrejczyka i Kelseya Lee Barbera.

Po porażce w męskiej sztafecie sprinterskiej w czwartek, Stany Zjednoczone nie zrobiły nic złego w biegu 4x400m i szybciej zakwalifikowały się do sobotniego finału – ostatniego dnia lekkoatletyki na boisku.

(Sprawozdanie Mitcha Phillipsa, Omara Muhammada, Amy Tenery, Sudeepto Ganguly, Chrisa Gallaghera) Redakcja Johna Stonestreeta

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.