Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polak Jan Krzysztof Duda pokonał w finale Rosjanina Siergieja Karjakina

Wielki Mistrz Polski Jan Krzysztof triumfował w Pucharze Świata w Szachach FIDE 2021 odnosząc przekonujące zwycięstwo nad Rosjaninem Siergiejem Karjakinem. Dziewiąta edycja Pucharu Świata w Szachach FIDE 2021 była turniejem indywidualnym. Dwóch finalistów Pucharu Świata zakwalifikowało się do Turnieju Kandydatów 2022, a pozostałych ośmiu finalistów zakwalifikowało się do Grand Prix FIDE 2022, z wyjątkiem GM Magnusa Carlsena.

Według Chess.com, Duda zakończył turniej niepokonany i wrócił do domu z 88 000 $ na pierwszym miejscu. Z drugiej strony Kargkin wygrał 64 tys. dolarów za drugie miejsce. Norweski General Motors Magnus Carlsen również wygrał swój mecz o trzecie miejsce, pokonując 2-0 Rosjanina Władimira Fedosejewa. Carlsen i Fedoseev zdobyli również nagrody odpowiednio 48 000 i 40 000 USD.

Pierwszy Puchar Świata kobiet w szachach i dziewiąty Puchar Świata w szachach mężczyzn.

Inauguracyjne Mistrzostwa Świata Kobiet w Szachach 2021 FIDE zakończyły się w Soczi w Rosji. Rosjanka Aleksandra Kosteniuk pokonała rodaczkę Aleksandrę Goriaczkinę. Wygrała tylko inauguracyjny Puchar Świata Kobiet w szachach, po dwóch remisach – powtórzenie jej zwycięstwa w Mistrzostwach Świata Kobiet w 2008 roku.

W wywiadzie dla FIDE Kosteniuk powiedział: „Kiedy jesteś młody i wygrywasz, nie doceniasz tego aż tak bardzo, a kiedy się starzejesz, przynajmniej w moim przypadku, każde zwycięstwo wydaje się czymś niesamowitym, bo zaczynasz żeby tak bardzo docenić te zwycięstwa i oczywiście z czasem dużo myśleć o emeryturze itp. Te zwycięstwa motywują cię do dalszego działania, nie wiem jak długo, ale oczywiście jestem bardzo szczęśliwy. „

Tymczasem GM Vladislav Artemyev zmierzy się z GM Wesleyem So i GM Levonem Aronianem przeciwko GM Le Quang Liem w półfinale Chessable Masters 2021. Wcześniej w meczach ćwierćfinałowych GM Alireza Firouzja i GM Hikaru Nakamura odpadli w meczu Armageddon przeciwko Artemyevowi. Chessable Masters to szybki turniej szachowy online. Jest to również ósme wydarzenie w Meltwater Champions Tour, a jego pula nagród wynosi 100 000 USD.

READ  3 Browns, którzy byli rozczarowani rozczarowującą kampanią 2022

(Źródło obrazu: GM_JKDuda/Twitter)