Przewodnicząca cypryjskiej Izby Reprezentantów Anita Demetriou zauważyła w środę, że Parlament podniósł swoją rolę na szczeblu europejskim i międzynarodowym poprzez szersze uczestnictwo w forach politycznych, zintensyfikowanie relacji z parlamentarzystami cypryjskimi oraz wzmocnienie dyplomacji parlamentarnej.
Przemawiając na konferencji prasowej przedstawiającej prace, które miały miejsce w 2021 i 2022 roku (do września), Demetriou powiedział, że parlament kładzie szczególny nacisk na dyplomację parlamentarną i że podjęto ważne działania w celu sprostania głównym wyzwaniom dyplomatycznym i regionalnym.
Demetriou powiedział, że podjęto inicjatywy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, jej pozornym podobieństwem do tureckiej inwazji na Cypr, podwójnymi standardami, którymi kierowała się społeczność międzynarodowa, problemem cypryjskim oraz staraniami Turcji o uznanie istniejącego nielegalnego bytu. Odbyło się to na terenach okupowanych przez Turcję na Cyprze i innych kwestiach.
Wskazała, że Parlament był obecny na pierwszym szczycie parlamentarnym Międzynarodowej Platformy Krymskiej i zakwestionowała argumenty i stanowiska przemawiające za uznaniem pseudopaństwa.
Ponadto wskazała na swój udział w wizycie na granicy polsko-ukraińskiej, wizytach prominentnych urzędników zagranicznych oraz innych działaniach, konferencjach, wydarzeniach i publikacjach.
Według Demetriou w okresie parlamentarnym 2021-2022 odbyły się 742 posiedzenia i zgłoszono 218 projektów ustaw, 104 rozporządzenia i 247 wniosków legislacyjnych.
Cypr jest podzielony od 1974 roku, kiedy Turcja najechała i zajęła jego północną część. Wielokrotne rundy rozmów pokojowych pod przewodnictwem ONZ jak dotąd nie przyniosły rezultatów. Ostatnia runda negocjacji, która odbyła się w lipcu 2017 r. w szwajcarskim kurorcie Crans-Montana, zakończyła się bez rozstrzygnięcia.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex